Polska

Waszczykowski: spotkanie Dudy i Obamy nie stoi pod znakiem zapytania

Polska

Duda spotka się z Obamą. Szef MSZ: będą na pewno rozmowy powitalne, kurtuazyjne
tvn24Duda i Obama spotkali się w Nowym Jorku we wrześniu 2015 roku

Przywódcy Polski i USA mają spotkać się na koniec marca podczas szczytu w Waszyngtonie. - Spotkanie Andrzeja Dudy z Barackiem Obamą nie stoi pod znakiem zapytania, natomiast stoi pod znakiem zapytania dłuższa rozmowa - tłumaczył w "Jeden na jeden" minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski był z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Podczas podróży spotkał się m.in. z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym. Głównymi tematami rozmowy były przygotowania do szczytu NATO w Warszawie oraz planowana, w związku ze Szczytem Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie (31 marca - 1 kwietnia br.), wizyta w USA prezydenta Andrzeja Dudy.

W sprawie szczytu pojawiły się informacje, że nie dojdzie wówczas do spotkania głowy polskiego państwa z prezydentem USA Barackiem Obamą. Waszczykowski zdementował te wiadomości.

- Spotkanie nie stoi pod znakiem zapytania, natomiast stoi [pod znakiem zapytania - red.] dłuższa rozmowa. Jest to spotkanie wielonarodowe, to jest szczyt nuklearny, na którym będzie kilkudziesięciu przywódców międzynarodowych. Nie ma możliwości, aby w ciągu jednego dnia czy półtora prezydent Obama spotkał się minimum na kilkanaście minut z każdym. Będą na pewno rozmowy powitalne, kurtuazyjne i to będzie na pewno zagwarantowane - powiedział.

Szef MSZ tłumaczył, że resort pracuje nad wizytą prezydenta Obamy w związku ze szczytem NATO w Polsce.

Wizytę zapowiadał minister

Wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie zapowiadał na początku stycznia prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Mówił wtedy, że podczas tej wizyty odbędą się także spotkania z politykami amerykańskimi.

Minister mówił wówczas, że w pierwszym półroczu 2016 roku Andrzej Duda chce skupić swoją międzynarodową aktywność dyplomatyczną "na budowaniu zgody w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i potencjału decyzyjnego, który ma się wypełnić na szczycie NATO w Warszawie".

Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie w lipcu.

Autor: kło / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości