Polska

Waszczykowski: nie musimy się spieszyć, będziemy zalecać to również UE

Polska

TVN 24Witold Waszczykowski był gościem "Jeden na jeden"

- Dzisiaj nie musimy jeszcze nic szczegółowego ogłaszać, czy tworzyć, dzisiaj jest to pierwsze spotkanie z Davidem Cameronem po referendum. Będzie to spotkanie, które ma wyczuć sytuację, wyczuć intencje strony brytyjskiej - mówił o dzisiejszym spotkaniu premier Beaty Szydło z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem szef MSZ, Witold Waszczykowski, w programie "Jeden na jeden".

- Donald Tusk nie istniał, od wielu miesięcy nie widać jego roli przywódczej. W zasadzie w ogóle nie zaistniał jako przywódca - powiedział Waszczykowski komentując słowa prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że to "Tusk ponosi odpowiedzialność za Brexit".

"Tusk stawiał na Brexit"

Zdaniem Waszczykowskiego "to, że prowadzi się jakieś zakulisowe konsultacje, to jest za mało". - Nie ma żadnej roli przywódczej, nie ma żadnego planu, nie ma żadnego pomysłu na to jak wybrnąć z tych problemów, w jakich jest Europa - ocenił przewodniczącego Rady Europejskiej. - Tusk dzwonił do pani premier w ubiegłym tygodniu, we wtorek. Rzeczywiście przedstawił ciekawą ocenę sytuacji - stawiał na Brexit, tutaj się nie mylił. Z tym, że jeżeli stawiał na Brexit i był przekonany, że dojdzie do takiej decyzji, to powinien reagować bardziej intensywnie niż to robił - stwierdził szef MSZ. Jego zdaniem od wielu miesięcy widać, że Tusk jest "drugo-, trzecioligowym politykiem w UE, a nie liderem, któremu dano tak potężny instrument jak przewodnictwo Radzie Europejskiej".

Spotkanie Szydło-Cameron

Waszczykowski mówił też o dzisiejszym spotkaniu premier Beaty Szydło z Davidem Cameronem. - Dzisiaj nie musimy jeszcze nic szczegółowego ogłaszać, czy tworzyć, dzisiaj jest to pierwsze spotkanie z Davidem Cameronem po referendum. Będzie to spotkanie, które ma wyczuć sytuację, wyczuć intencje strony brytyjskiej - powiedział. - My nie musimy się spieszyć, będziemy zalecać to również UE. Niech ten proces w Wielkiej Brytanii się dopełni - dodał. Jego zdaniem dopiero wtedy będzie można rozpocząć negocjacje.

- My oczywiście nie będziemy zachęcać Wielkiej Brytanii do wyjścia. Jeśli pojawią się jakieś okoliczności, pojawi się jakiś wewnątrzbrytyjski plan jednak odwrócenia tej sytuacji, to oczywiście jesteśmy za tym. Jesteśmy za tym, żeby piąta gospodarka świata była razem z nami - stwierdził szef MSZ. Minister ocenił też, że Europę otacza "morze problemów", do których doszedł kłopot wewnętrzny w postaci Brexitu. Zaznaczył, że Wielka Brytania nadal będzie strategicznym partnerem Polski w kwestiach bezpieczeństwa.

W czwartkowym referendum w Wielkiej Brytanii Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem Unii. Według ostatecznych wyników, 51,9 proc. Brytyjczyków, którzy wzięli udział w referendum, opowiedziało się za opuszczeniem przez ich kraj UE.

Autor: mart/tr / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: