Polska

Waszczykowski: dyplomatyczne faux pas popełniła strona francuska

Polska

Witold Waszczykowski w progamie "Horyzont"
Witold Waszczykowski w progamie "Horyzont"tvn24
wideo 2/21

- To nie my zrobiliśmy dyplomatyczny krok, który doprowadził do jakiegoś napięcia - stwierdził w "Horyzoncie" Witold Waszczykowski. - Pewien dyplomatyczny zgrzyt został wywołany przez Francuzów - dodał szef polskiej dyplomacji, komentując stan polsko-francuskich relacji po fiasku rozmów ws. caracali.

Na początku ubiegłego tygodnia ministerstwo rozwoju poinformowało o zakończeniu rozmów z Airbus Helicopters ws. umowy offsetowej dotyczącej kontraktu na zakup śmigłowców caracal. Po fiasku rozmów wizytę w Polsce odwołał prezydent Francji Francois Hollande i francuski minister obrony. W mijającym tygodniu szerokim echem odbiły się z kolei słowa wiceszefa MON Bartosza Kownackiego, który w programie "Jeden na jeden" skrytykował działania Francuzów i stwierdził, że "to są ludzie, którzy uczyli się od nas jeść widelcem parę wieków temu".

W programie "Horyzont" minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podkreślił, że "nikt nie zerwał żadnych rozmów". - Te rozmowy wygasły, ponieważ naturalnie upłynęły terminy - powiedział. - Offset nie był negocjowany za poprzedniego rządu, pozostał zostawiony naszemu. Nasz rząd w dobrej wierze przez prawie rok rozmawiał z Francuzami i oni nie wypełnili tych założeń offsetowych - dodał.

"Dyplomatyczne faux pas" Francuzów

Waszczykowski zaznaczył przy tym, że "nie były to rozmowy dyplomatyczne" i były prowadzone przez urzędników ministerstwa rozwoju. - To były rozmowy biznesowe - powiedział. - W przypadku biznesu, gdy rozmawiamy o 13,5 mld złotych, nie ma możliwości na dyplomację. Tutaj muszą liczyć się prawo i twarde fakty - podkreślił.

Zdaniem szefa MSZ, to nie Warszawa zrobiła "dyplomatyczny krok, który doprowadził do jakiegoś napięcia". - Dyplomatyczne faux pas popełniła strona francuska, która odłożyła ważną wizytę praktycznie całego rządu, bo miały być to konsultacje międzyrządowe - mówił.

- Pewien dyplomatyczny zgrzyt został wywołany przez Francuzów - dodał.

Waszczykowski zauważył, że Francja ma w Polsce olbrzymie inwestycje. - Wróćmy do pewnych proporcji, zachowajmy pewne kryteria, umiar - apelował. - Nie róbmy z takiego czy innego odezwania się tego czy innego polityka jakiejś dyskusji międzynarodowej, bo na to nie zasługuje - ocenił.

- Nie pokłóciliśmy się i nie pokłócimy się z Francuzami o kilkadziesiąt helikopterów - zaznaczył. Dodał, że Francuzi wciąż mogą uczestniczyć w istotnych polskich programach zbrojeniowych.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ

Autor: kg\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości