Polska

Warszawa z 1938 roku na kolorowym filmie

Polska

Aktualizacja:
Mimo, że jakość nagrania jest słaba to jednak budzi ono emocje
TVN24/ TOFIFEST zdj. Bogusław MagieraMimo, że jakość nagrania jest słaba to jednak budzi ono emocje

W Toruniu odnaleziono unikatowy, kolorowy film, na którym została uwieczniona Warszawa przed zburzeniem, z 1938 roku. Mimo, że jakość nagrania jest słaba (obrazki są nieostre i dominują trzy kolory - czerwony, niebieski i zielony), to jednak odkrycie budzi ogromne emocje. Filmem już zainteresowało się Muzeum Historyczne i Filmoteka Narodowa.

Na zdjęciach z łatwością można rozpoznać warszawskie zabytki. Bogusław Magiera, fotograf - amator w czasie rodzinnego spaceru po stolicy w 1938 roku, uwiecznił m.in Łazienki Królewskie - pałac na Wodzie i pomnik Chopina, a także Krakowskie Przedmieście i Aleje Ujazdowskie.

Kolorowa Warszawa i Toruń

Na jednym zdjęciu widać także małą dziewczynkę - Jadwigę Tokarską, córkę fotografa, która udostępniła dziennikarzowi lokalnej gazety "Nowości", Szymonowi Spandowskiemu, zabytkowe nagrania z domowego archiwum. Oprócz filmu nakręconego w Warszawie, pani Tokarska przekazała także kilka filmów pokazujących Toruń sprzed 70 lat.

Stary film na cyfrowym nośniku

Film został odtworzony ze zniszczonych taśm celuloidowych przez specjalistów z Biblioteki Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Później unikatowe nagranie zostało przegrane na cyfrowy nośnik. Udało się wyostrzyć obraz i skorygować kolory, dzięki czemu można było zaprezentować dzieło publiczności. Filmem zainteresowało się także Muzeum Historyczne w Warszawie i Filmoteka Narodowa.

Autor filmu Bogusław Magiera był aktorem toruńskiej wytwórni filmowej Marwin - Film. Rok po nakręceniu filmu, w 1939 roku Magiera został aresztowany. Później był przenoszony z jednego do drugiego obozu koncentracyjnego, ostatecznie trafił do Dachau, gdzie zmarł w 1942 roku.

ant/tr

Źródło: Życie Warszawy

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/ TOFIFEST zdj. Bogusław Magiera

Pozostałe wiadomości