Polska

Warszawa wspomina powstańców

Polska


Na ulicach Warszawy - wzdłuż trasy kanałów, którymi powstańcy i ludność cywilna poruszali się podczas Powstania Warszawskiego - zapłonęło około 7 tysięcy zniczy. Tak harcerki i harcerze wraz z warszawiakami uczcili obchody upadku Powstania.

Akcję rozstawienia zniczy przygotowało Stowarzyszenie Harcerskie.

W ramach obchodów rocznicy prezydent Lech Kaczyński oraz biskupi uczestniczący w obradach Konferencji Episkopatu Polski modlili się w kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego. Modlitwie przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Józef Michalik.

Po krótkiej modlitwie odczytano tekst "Modlitwy do Bogarodzicy" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, biskupi wspólnie odśpiewali psalm 130 ("Z głębokości wołam do Ciebie, Panie"), a następnie abp Michalik odmówił modlitwę "Za poległych powstańców Warszawy i za wszystkie ofiary Powstania". - 63 lata temu stanęli oni w obronie tego, co w człowieku najwartościowsze, w obronie suwerennej Ojczyzny i w obronie chrześcijańskiej cywilizacji - powiedział abp Michalik.

Biskupi modlili się o to - "niech ofiara poległych nie będzie zapomniana, ale przynosi obfity plon w życiu kolejnych pokoleń tego miasta i narodu".

Metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz powiedział po modlitwie, że tamte wydarzenia zmuszają "do wdzięczności dla wszystkich tych, którzy ginęli i walczyli, ginęli i modlili się do Boga, który przynosi nam wolność". - Kiedy patrzę na to wszystko, to nie widzę, że to była kapitulacja, ale wielkie zwycięstwo ducha - dodał.

Po modlitwie w kaplicy 108 błogosławionych męczenników okresu II wojny światowej prezydent i biskupi zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego.

W środę o godz. 18 odbędzie się uroczystość przeniesienia ognia pamięci z Kopca Powstania Warszawskiego na Grób Nieznanego Żołnierza.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości