TVN24 | Polska

Wizyta prezydenta Austrii Alexandra Van der Bellena w Polsce

TVN24 | Polska

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP
Prezydent Austrii składa wizytę w Polsce
Prezydent Austrii składa wizytę w Polsce TVN24
wideo 2/2
TVN24Prezydent Austrii składa wizytę w Polsce

Mamy nadzieję, że współpraca gospodarcza będzie się rozwijała - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z austriackim prezydentem Alexandrem Van der Bellenem, który wraz z małżonką Doris Schmidauer przebywa z oficjalną wizytą w Polsce.

Andrzej Duda przekazał dziennikarzom, że z Van der Bellenem omówił między innymi kwestię bezpieczeństwa energetycznego.

- O tym rozmawialiśmy z panem prezydentem sporo w cztery oczy, o kwestii sytuacji Polski, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo gazowe. Rozmawialiśmy zarówno o problemie dostaw gazu do naszego kraju, do naszej części Europy, jak również rozmawialiśmy o problemie transformacji energetycznej - wyliczał prezydent RP.

- Wyraziliśmy satysfakcję z tego, że mimo pandemii bardzo żywe relacje gospodarcze pomiędzy naszymi krajami uległy - na szczęście - tylko niewielkiemu zmniejszeniu i w tej chwili wszystko wraca do normy. Mamy nadzieję, że ta współpraca gospodarcza będzie się rozwijała - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Andrzej Duda przekazał, że zapewnił Van der Bellena, "iż przyjąłby z wielką satysfakcją, gdyby rząd Austrii zdecydował się przystąpić do Funduszu Trójmorza". - Jesteśmy dziś razem członkami Trójmorza. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie się dynamicznie rozwijała - są pierwsze jej bardzo dobre efekty. Mam nadzieję, że tych efektów będzie więcej w przyszłości - powiedział Duda.

Duda: bardzo się cieszę z tej wizyty prezydenta

Podkreślił, że chciałby, by relacje dwustronne między Polską i Austrią się rozwijały. - Aby tych wzajemnych spotkań i wizyt było więcej, nie tylko na szczeblu prezydentów, ale także spotkań ministrów, premierów, żebyśmy spotykali się na wszystkich szczeblach - dodał. - Osobiście wyraziłem satysfakcję i podziękowałem panu prezydentowi za jego wkład w budowanie miejsca pamięci ofiar obozu Mauthausen-Gusen - niemieckiego, hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, który zbudowany został na terenie Austrii, w którym byli więzieni Polacy, przede wszystkim polska inteligencja. Z 75 tysiącami więźniów 30 tysięcy to byli Polacy, z których 27 tysięcy zostało zamordowanych - podkreślił.

Prezydent Polski zauważył, że "przez wiele lat to miejsce nie było praktycznie upamiętnione". - Dzisiaj, także dzięki wsparciu prezydenta, władze austriackie wykupiły tam pierwsze działki, po to, by to miejsce było godnie upamiętnione. W tej chwili jest realizowany proces wykupu kolejnych działek i nieruchomości. Pan prezydent osobiście był i oddał hołd ofiarom tego obozu koncentracyjnego. Złożyłem za to podziękowanie: dziękuję, że pan prezydent w swoisty sposób, jako głowa państwa, także i swoją opiekę nad tym miejscem pamięci sprawuje - mówił Andrzej Duda.

- Bardzo się cieszę z tej wizyty prezydenta, wierzę, że przyczyni się ona do zdynamizowania relacji polsko-austriackich, że będzie jeszcze więcej kontaktów gospodarczych, kontaktów politycznych - dodał Duda. 

Powitanie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego

Van der Bellen i jego małżonka Doris Schmidauer rozpoczęli we wtorek oficjalną wizytę w Polsce od oficjalnego powitania przez polską parę prezydencką na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Udział w Forum Ekonomicznym, otwarcie ekspozycji w Miejscu Pamięci Auschwitz

We wtorek o godzinie 17 prezydenci Polski i Austrii wezmą udział w Forum Ekonomicznym Polska-Austria "Green Future" w warszawskim Centrum Expo. Przewidziane są wystąpienia obu prezydentów.

Van der Bellen będzie rozmawiał w Warszawie także z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Zaplanowane jest również spotkanie prezydenta Austrii z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim oraz premierem Mateuszem Morawieckim.

Prezydent Austrii przebywa w Polsce od poniedziałku. Tego dnia wziął udział w otwarciu w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau austriackiej stałej ekspozycji pod tytułem "Tak daleko, tak blisko. Austria a Auschwitz".

Autor:tas//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości