Ronald Reagan w Alejach Ujazdowskich pomazany farbą. "Nie ma zgody na jakiekolwiek formy wandalizmu"

TVN24 | Polska

Autor:
dg//rzw
Źródło:
PAP
Odsłonięcie pomnika Reagana - fot

W sobotę znajdujący się naprzeciwko ambasady Stanów Zjednoczonych pomnik Ronalda Reagana został zdewastowany przez nieznanych sprawców - pomazany białą i czarną farbą.

Jako pierwszy informację podał w sobotę po południu na Twitterze Sławomir Cenckiewicz. Napisał: "Dzicz lewacka zniszczyła pomnik sprawiedliwego Amerykanina!. I oni są po "dobrej stronie historii?".

Po godzinie 19 poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba poinformował, także na Twitterze, że pomnik został wyczyszczony. "Dziękuję za sprawne działanie służb i szybką odpowiedź na moje zgłoszenie. Nie ma zgody na jakiekolwiek formy wandalizmu i prowokacji. Ronald Reagan pokonał Imperium Zła. Od trzech dekad Polki i Polacy zawdzięczają mu wolność i demokrację. Oddaję hołd Panie Prezydencie" - napisał Szczerba.

Pomnik Ronalda Reagana w Warszawie

Pomnik prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana w Alejach Ujazdowskich został odsłonięty w 2011 roku w setną rocznicę urodzin polityka. Monument odsłonił były prezydent Rzeczpospolitej Lech Wałęsa.

Inicjatorem budowy pomnika jest powstała w 2008 r. Fundacja im. Ronalda Reagana, działająca we współpracy z Biblioteką i Fundacją Ronalda Reagana w Simi Valley, w Kalifornii.

Pomnik, znajdujący się przed ambasadą USA w Warszawie, przedstawia Reagana stojącego za mównicą. Jest inspirowany zdjęciami tego polityka przemawiającego przed Bramą Brandenburską w 1987 roku, kiedy wypowiedział słynne zdanie: Panie Gorbaczow, niech pan otworzy tę bramę! Panie Gorbaczow, niech pan zburzy ten mur!. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Władysław Dudek.

Autor:dg//rzw

Źródło: PAP