Polska

Waloryzacja świadczeń dla opiekunów niepełnosprawnych od 2017 roku

Polska

ShutterstockŚwiadczenia dla niepełnosprawnych będą waloryzowane

Posłowie poparli w czwartkowym głosowaniu poprawkę Senatu wprowadzającą od 2017 r. coroczną, proporcjonalną do płacy minimalnej, waloryzację świadczeń pielęgnacyjnych dla rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Za przyjęciem poprawki było 436 posłów, a dwóch głosowało przeciw. 4 kwietnia Sejm przyjął ustawę podwyższającą świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych: od maja br. - do 1000 zł, od 2015 r. - do 1200 zł, a od 2016 r. - do 1300 zł, czyli do wartości prognozowanej na 2016 r. płacy minimalnej netto. Ustawa była odpowiedzią na protest grupy rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy przez ponad dwa tygodnie okupowali korytarze Sejmu. Po uchwaleniu ustawy zawiesili oni protest.

Poprawka do prezydenta

10 kwietnia Senat zaproponował poprawkę, realizującą zapowiedź ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Minister mówił, że powiąże ona wzrost świadczenia pielęgnacyjnego z procentowym wzrostem płacy minimalnej. Poprawka realizuje postulat protestujących rodziców. W czwartek Sejm tę poprawkę poparł. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Autor: nsz//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości