Wałęsa ma przeprosić posła PiS

TVN24

Aktualizacja:
TVN24/PAP/Adam WarzawaLech Wałęsa musi jednak przeprosić Ryszarda Czarneckiego

Lech Wałęsa musi przeprosić Ryszarda Czarneckiego za naruszenie dóbr osobistych - orzekł prawomocnie w czwartek Sąd Apelacyjny w Gdańsku. B. prezydent powiedział o polityku PiS, że ten "nie walczył o Polskę". - Ten wyrok udowadnia nam Polakom, że Lech Wałęsa nie jest nadczłowiekiem, który może obrażać kogo chce i jak chce - powiedział po ogłoszeniu wyroku sądu europoseł Czarnecki.

Przeprosiny mają ukazać się na łamach "Dziennika Gazeta Prawna" oraz na jego stronach internetowych. Czarnecki nie domagał się od Wałęsy zadośćuczynienia finansowego.

Za "nie walczył o Polskę"

Czarnecki wytoczył Wałęsie proces za jego wypowiedź z maja 2009 r. w programie TVN24. B. prezydent powiedział wówczas o Czarneckim, że ten "nie walczył o Polskę, przyjechał, kiedy Polska była już gotowa". Europoseł twierdzi, że to nieprawda, bo jako członek władz NZS na Uniwersytecie Wrocławskim był w latach 80. kilkakrotnie represjonowany.

Wypowiedź Lecha Wałęsy z maja 2009 roku (TVN24)
TVN24

Przewodnicząca składu sędziowskiego Bogusława Szeruga podkreśliła w uzasadnieniu wyroku, że aktywność opozycyjna Czarneckiego w stanie wojennym jest bezsprzeczna. Kwestionowanie tego stanu rzeczy "z całą pewnością" narusza dobre imię i godność osobistą europosła - powiedziała.

Wypowiedź pozwanego nie wynikała ze złej woli. Tak jednak zasłużona, szanowana i słuchana na całym świecie osoba nie może posługiwać się w debacie publicznej niesprawdzonymi informacjami Sędzia Bogusława Szeruga

"Prawo wygrało, sprawiedliwość zatriumfowała"

Zadowolenia z wyroku nie krył eurodeputowany PiS. - Prawo wygrało, sprawiedliwość zatriumfowała (...) Ten wyrok udowadnia nam Polakom, że Lech Wałęsa nie jest nadczłowiekiem, który może obrażać kogo chce i jak chce. To może być nauczka dla Lecha Wałęsy, że trzeba ludzi traktować z szacunkiem i godnością - powiedział Czarnecki.

Dodał, że czwartkowy wyrok sądu to też sukces wszystkich zwykłych członków Solidarności i NZS, którzy walczyli w podziemiu "na pozycję" Lecha Wałęsy. - O tych ludziach Lech Wałęsa zapomniał ( ) Tym ludziom chciałbym dziś podziękować, bo razem walczyliśmy o wolną Polskę. O nich dziś nikt nie pamięta, a to oni są bohaterami - podkreślił polityk PiS.

Będzie wniosek o kasację

Pełnomocnik byłego prezydenta Ewelina Wolańska powiedziała krótko dziennikarzom, że nie spodziewała się takiego wyroku. Zapowiedziała jednocześnie złożenie od niego kasacji do Sądu Najwyższego. Wałęsy nie było w sądzie.

W grudniu 2011 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił powództwo Czarneckiego, uznając, że nie doszło do naruszenia dóbr osobistych. Sąd argumentował, że wypowiedź Wałęsy miała charakter opinii, której nie można oceniać "w kategorii prawdy i fałszu". Czarnecki odwołał się od tego wyroku.

Źródło: PAP