Polska

Wałęsa: jestem męskim szowinistą

Polska

Wałęsa: Jestem męskim szowinistą
TVN24Wałęsa: Jestem męskim szowinistą

Lech Wałęsa parytetom mówi stanowcze nie. – Możemy kobietom drzwi otwierać, ale w demokracji decyduje równość – stwierdził i dodał ze śmiechem: - Ja jestem męskim szowinistą.

Lech Wałęsa i polityczna poprawność najwyraźniej nie idą jednym torem. Pytany o parytety, były prezydent nie ukrywał swoich – jak sam przyznał, starej daty – poglądów. - Demokracja to równość. Grzecznościowo, możemy drzwi otwierać, ale resztę zostawmy demokracji. Niech ona zdecyduje, nie z klucza ustawianie – stwierdził.

"Kobietom się nie chce"

Nie przekonuje go fakt, że obecny skład parlamentu (w Sejmie 20 procent kobiet, 8 procent w Senacie) może wskazywać na niedostatek równości. - Wydaje się, że w polityce jestem górą, ale jak przychodzę do domu, i szefem jest moja żona. Więc tutaj też żony mogą nas ustawić, jak chcą. Tylko, że nie chce im się albo idą na łatwiznę – zdiagnozował.

Jak dodał, etykietki seksisty się nie boi. - Ja jestem męskim szowinista, tak niektórzy uważają. Ja jestem niereformowalny – uważam, ze dziewczyny są świetne, i oby im się chciało chcieć, więcej kobiet w parlamencie będziemy mieć – podsumował wierszem.

Ukraina: ja to przewidziałem

Wałęsa był też pytany o wyniki wyborów na Ukrainie. Prezydentem został Wiktor Janukowycz, główny przeciwnik pomarańczowej rewolucji i przegrany wyborów sprzed pięciu lat. Były prezydent stwierdził, że już wtedy to przewidział, i wspominał:

- Pojechałem tam w momencie, kiedy Janukowycz wydał rozkaz do siłowego rozwiązania sporu. Ja w ostatniej chwili zdążyłem mu wytłumaczyć: panie, jeśli pan się nie cofnie z tej drogi, zwiśnie pan na płocie jak Mussolini. Czy pan przewidział, ile krwi poleci, czy jest pan na to przygotowany? Pan jest przegrany, ale ma inne wyjście: pan się wycofa, na chwilę przegra, ale jutro się odegra. No i przewidziałem to – stwierdził Wałęsa.

"Kwaśniewski dokończył dzieła"

Udział w mediacjach Aleksandra Kwaśniewskiego natomiast pomniejszył: - Oczywiście Kwaśniewski dokończył dzieła, ale mojego dzieła. Wyprowadził przygotowany przez nas kierunek zwycięstwa – uważa były prezydent

kaw//mat

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości