Polska

Wałęsa: jestem dumny z mamy

Polska

Wałęsa: podpisanie listu było dla mamy trudną decyzją
Wałęsa: podpisanie listu było dla mamy trudną decyzją tvn24
wideo 2/30

- Dla mojej mamy to była naprawdę trudna decyzja - skomentował podpisanie przez Danutę Wałęsę listu sprzeciwiającego się ewentualnemu odejściu od kompromisu ws. aborcji jej syn Jarosław. - Jestem dumny, że potrafiła wyjść naprzeciw innym kobietom i zrozumieć ich cierpienie. To było niezwykłe - podkreślił europoseł PO.

We wtorek Anna Komorowska, Danuta Wałęsa i Jolanta Kwaśniewska wydały wspólne oświadczenie, w którym wypowiedziały się na temat potencjalnych zmian w przepisach dotyczących aborcji.

To odpowiedź na zawiadomienie o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", która rozpoczęła zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy, całkowicie zakazującym usuwania ciąży.

"Jestem dumny z mamy"

Europoseł PO Jarosław Wałęsa napisał we wtorek na Twitterze, że jest dumny z matki. "Mimo konserwatywnych poglądów, stanęła po stronie kobiet" - dodał.

- To, że moja mama podpisała taki list; że zdeklarowała się w taki sposób, na pewno było dla niej bardzo trudne - podkreślił Wałęsa w rozmowie z TVN24. - Ma bardzo konserwatywne poglądy, jest bardzo wierzącą katoliczką - wyjaśnił.

Jak dodał, była pierwsza dama nie opowiada się za aborcją, a nawet jest jej "kategorycznym przeciwnikiem".

- Moja mama zwróciła wczoraj uwagę na to, że nie możemy wymagać od innych kobiet, żeby były w stanie podejmować takie decyzje. Jeżeli jest zagrożone ich życie, jeżeli są w trudnych sytuacjach życiowych, kiedy muszą dokonywać bolesnych wyborów, (państwo nie powinno) narzucać im potrzeby, żeby były heroiczne - podkreślił eurodeputowany.

Zaznaczył, że jest dumny z decyzji matki. - Potrafiła wyjść naprzeciw innym kobietom i zrozumieć ich cierpienie. To było niezwykłe. Jestem jej wdzięczny za ten głos - powiedział.

DANUTA WAŁĘSA TŁUMACZY, DLACZEGO PODPISAŁA LIST

Co chcą zmienić?

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą z 1993 r. aborcja jest legalna w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża zdrowiu i życiu kobiety, gdy powstała w następstwie czynu zabronionego oraz gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

W obywatelskim projekcie nowelizacji ustawy antyaborcyjnej są zapisy uchylające dotychczasowe prawne możliwości przerwania ciąży, a także nakładające na administrację rządową i samorządową obowiązek pomocy materialnej i opieki dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matek i ich dzieci poczętych w wyniku czynu zabronionego.

Autor: kg/ja / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości