Polska

W weekend liczymy ptaki

Polska

sxc.huOrnitolodzy i miłośnicy przyrody będą obserwować drzewa i parapety

Na łąkach, w lasach,w ogrodach i na parapetach - w ten weekend ornitolodzy i miłośnicy przyrody w całej Polsce będą liczyć ptaki. Akcję po raz siódmy organizuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). W tym roku szczególną uwagę należy zwrócić na jemiołuszki.

Organizatorzy apelują, aby przede wszystkim zwracać uwagę na ptaki żyjące najbliżej człowieka i oceniać ich liczebność. Liczone będą np. kaczki krzyżówki, gołębie domowe, sikorki, sroki, kosy, gile, kawki czy gawrony, sójki, trznadle.

Ptaki można obserwować w zorganizowanych grupach lub indywidualnie, wypełnić trzeba jedynie specjalną kartę obserwacji ptaków i przekazać ją do OTOP.

Ptak "typowo zimowy"

Organizatorzy akcji chcą w tym roku szczególną uwagę zwrócić na jemiołuszki, które na zimę przylatują do Polski ze Skandynawii. Jak powiedział Antoni Marczewski z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, jemiołuszka to ptak "typowo zimowy", który przebywa u nas zazwyczaj od połowy października do końca kwietnia, po czym wraca na swoje tereny lęgowe na północ.

- Jemiołuszka pojawia się u nas bardzo nieregularnie - mówi Marczewski. Jest to związane z surowością zim, a co za tym idzie dostępem do pożywienia. W sezonie lęgowym jemiołuszki żywią się owadami, zimą głównie owocami krzewów, np. jemioły czy jarzębiny. Gdy brakuje im pożywienia na północy przylatują do nas. Bywają lata gdy jemiołuszek jest bardzo dużo, a czasem bardzo mało.

W 2010 naliczono 76 tysięcy

OTOP kilka razy w roku organizuje obserwacje i liczenie ptaków. Oprócz zimy akcje organizuje także wiosną oraz jesienią w pierwszy weekend października w ramach "Europejskich Dni Ptaków".

W 2010 roku podczas zimowego liczenia ptaki liczyło i obserwowało w całym kraju 1,6 tys. osób. Naliczono 76 tys. ptaków 94 gatunków. Najwięcej - 10,4 tys. kaczek krzyżówek, 8,6 tys. wróbli, 7,7 tys. gawronów. Najmniej wypatrzono gili - 621.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości