Polska

W urzędach nowa jakość? Kopacz zapowiada zmiany

Polska

KPRMEwa Kopacz

- Pozwólcie Polakom czuć się współgospodarzami ich urzędów - takimi słowami zwróciła się Ewa Kopacz do urzędników podczas obchodów 95-lecia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Premier zapowiedziała zmiany, m.in. lepszy dostęp online do usług administracyjnych oraz odmrożenie płac w administracji. Jeszcze w tym roku ma także ruszyć program praktyk studenckich w urzędach.

Urzędy wielu Polakom kojarzą się z kolejkami i nieprzyjemną obsługą. To pierwsze zmienia się, dzięki elektronicznym systemom kolejkowym, które wydają numerki. Kwestii jakości obsługi przy okienkach automaty jednak nie rozwiązują. Ewa Kopacz postawiła sobie za cel sprawić, aby urzędnicy byli bardziej przyjaźni.

Zdaniem szefowej rządu będzie to możliwe, gdy w urzędzie „zagubiony człowiek, który nie musi znać przepisów prawa, uzyska informację pełną, czytelną i dostępnym językiem". - Wtedy, kiedy będzie mógł skorzystać z faksu czy kserokopiarki i nie musi być wysyłany poza budynek urzędu – podkreśliła Kopacz.

Brama internetowa do administracji

Premier zapowiedziała także ułatwienia w załatwianiu spraw w urzędach. Pierwszy krokiem ku temu ma być „brama internetowa do administracji”, która zacznie działać jeszcze w tym roku. - Tam, w tym jednym miejscu, w tym serwisie informacyjnym, zebrany będzie opis co najmniej 80 proc. (spraw), które można załatwiać w każdym z urzędów – zadeklarowała premier.

Ewa Kopacz zaapelowała do urzędników, aby prowadzili rozmowy telefoniczne „z odpowiednią dozą cierpliwości, wyrozumiałości, ale przede wszystkim z odpowiednią informacją wygłaszaną odpowiednim językiem”. Ma to na celu sprofesjonalizowanie kontaktu telefonicznego z obywatelami. Szefowa rządu prosiła, aby także korespondencja pisemna z obywatelem była prowadzona „bez użycia urzędniczego żargonu”.

Rusza program praktyk studenckich

Zmiany mają dotyczyć także młodych. Premier zapowiedziała, że jeszcze w tym roku młodzi ludzie będą mogli, w ramach rządowego programu, odbywać praktyki w urzędach administracji publicznej. - Ci, którzy tu przyjdą niech nie spotkają się tylko i wyłącznie z nauką obsługi kseropkopiarki. Oddajcie im swoją wiedzę i swoje doświadczenie, które nabieraliście przez tyle lat swojej pracy - zwróciła się Kopacz do urzędników. Zachęcała, aby młodych praktykantów uczyć cierpliwości i profesjonalizmu.

Odmrożenie płac w administracji

Szefowa rządu podkreśliła, że ma nadzieję, iż w związku z lepszą kondycją finansów publicznych, w budżecie na rok 2016 znajdą się środki, aby odmrozić płace w administracji. Szefowa rządu wyróżniła 50 urzędników za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.

Autor: geb/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPRM

Pozostałe wiadomości