Szczecin pożegnał swojego wojewodę

Polska

tvn24Pogrzeb wojewody zachodniopomorskiego

Piotr Jania dobrze zasłużył się ojczyźnie całym swoim zbyt krótkim życiem; był polskim patriotą i patriotą tej ziemi - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński, żegnając w piątek w Szczecinie zmarłego kilka dni temu wojewodę zachodniopomorskiego.

Działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL-u, przez lata związany ze szczecińskim portem, radny miejski i wojewoda od 2015 r. zmarł w nocy z soboty na niedzielę w Zabrzu. Miał 64 lata. Uroczystości pogrzebowe wojewody rozpoczęły się mszą świętą w wypełnionej ludźmi szczecińskiej katedrze. Przed mszą na znak żałoby uruchomiono systemy alarmowe w całym województwie.

Żegnały go tłumy mieszkańców i polityków

Zmarłego żegnali m.in. rodzina, mieszkańcy Szczecina, parlamentarzyści zachodniopomorscy, działacze związkowi z całego kraju, lokalne władze. W uroczystościach pogrzebowych wzięła udział także premier Beata Szydło.

- Był człowiekiem, który swoją energią i optymizmem potrafił rozbijać wszelkie lody i pokonywać wszelkie trudności - wspominała zmarłego Szydło. - Opowiadał o swoich planach, a miał ich bardzo dużo. Tunel, obwodnica, rozbudowa gazoportu. On tym żył, widział wielkie Zachodnie Pomorze - dodała.

Oprócz szefowej rządu obecni byli również: minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, prezes PiS Jarosław Kaczyński, działacz opozycji w okresie PRL, minister spraw wewnętrznych w latach 1992–1995 Andrzej Milczanowski oraz parlamentarzyści PiS.

Beata Szydło wspomina wojewodę zachodniopomorskiegotvn24

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Piotra Janię Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Prezydent przyznał zmarłemu wojewodzie order "w uznaniu wybitnych osiągnięć w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej, za zasługi na rzecz społeczności lokalnej". Szefowa Kancelarii Prezydenta przekazała order rodzinie zmarłego na początku mszy pogrzebowej.

Prezes PiS na pogrzebie

Prezes PiS powiedział podczas uroczystości, że Piotr Jania "był człowiekiem prostej drogi; gdy był komunizm, wiedział, że trzeba z komunizmem walczyć". Zaznaczył, że Jania należał następnie do Porozumienia Centrum - "partii, która mówiła: tak, w Polsce jest wielka demokratyczna zmiana, doceniamy ją, ale trzeba jeszcze bardzo wiele zmienić, Polska musi być rzeczywiście demokratyczna, nie może być postkomunistyczna". - Byliśmy wtedy w mniejszości. Bardzo wielu, skądinąd uczciwych ludzi, nie rozumiało, że trzeba w tych zmianach iść dalej, być bardziej radykalnym - dodał. Jak mówił, Jania był w najściślejszej grupie założycieli PC w Szczecinie, a później trzykrotnie stawał na jego czele. Kaczyński zaznaczył, że w późniejszych latach Jania był "spiritus movens" Prawa i Sprawiedliwości w regionie. - (Piotr Jania) szedł prostą drogą człowieka zaangażowanego, polskiego patrioty i patrioty tej ziemi. Szedł skutecznie ku temu momentowi, w którym powierzono mu funkcję wojewody; funkcję dzisiaj w Polsce (...) osłabioną, ale on potrafił być rzeczywiście prawdziwym gospodarzem tego regionu - podkreślił prezes PiS.

Jak dodał, Jania "w tym krótkim czasie, kiedy pełnił funkcję wojewody przed swoją bardzo przedwczesną śmiercią, pokazał, że można być tutaj człowiekiem numer jeden (...); że będzie kimś, kto poprowadzi Pomorze Zachodnie, Szczecin, na którym mu bardzo zależało, ku rozwojowi". - Jego życie było służbą, dobrą służbą Polsce. Można powiedzieć, że Piotr Jania dobrze zasłużył się ojczyźnie całym swoim zbyt krótkim życiem - podkreślił prezes PiS. Zaznaczył, że Jania był człowiekiem "wyjątkowo dobrym i sympatycznym, takim, z którym się chciało rozmawiać, chciało się spotykać". Jak dodał, zawsze bardzo cieszył się na spotkania z Janią. - Cieszyłem się na spotkanie z kimś pełnym humoru, kimś kto potrafi wnieść do każdej rozmowy coś, co można określić jako jasność, jako słońce. Stąd ta strata jest dla bardzo wielu, także dla mnie, stratą osobistą; bardzo trudną, niespodziewaną stratą osobistą. Żegnaj Piotrze, żegnaj, spoczywaj w pokoju - zakończył prezes PiS. Piotr Jania spoczął w Alei Zasłużonych na szczecińskim Cmentarzu Centralnym.

Autor: kło/ja / Źródło: PAP