"Dzień solidarności z Chorwacją". W kościołach zbiórka na rzecz poszkodowanych

TVN24 | Polska

Autor:
js/b
Źródło:
PAP

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki ogłosił niedzielę "Dniem solidarności z Chorwacją". W diecezjach odbędzie się zbiórka na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi.

Wsparcie zostanie przekazane za pośrednictwem Caritas Polska, która akcję pomocy Chorwatom ogłosiła dzień po kataklizmie. Trzęsienie ziemi miało miejsce 29 grudnia w mieście Petrinja, niedaleko stolicy kraju – Zagrzebia. 6 stycznia doszło w tym regionie do kolejnych wstrząsów.

Według pierwszych doniesień, w wyniku trzęsienia ziemi zginęło siedem osób, a tysiące musiało opuścić swe domy. Miejscowe władze podkreślały, że nie jest to ostateczny bilans tragedii.

"Potrzeby są wciąż znaczne"

"Poszkodowani zostali ewakuowani do szkół, obiektów wojskowych i sąsiednich miast. Szpitale w Sisaku i Petrinji są mocno zniszczone i pacjenci musieli zostać ewakuowani. Chorych na COVID-19 przewieziono do Zagrzebia" – poinformowała Caritas Polska.

Dyrektor Caritas Chorwacja ksiądz Fabian Svalina mówił, że jak dotąd zapewniono dla poszkodowanych tymczasowe schronienie w mobilnych schronieniach, ale ich potrzeby są wciąż znaczne. "Pragniemy was zaprosić do naszych wspólnych działań mających zapewnić ciepły i bezpieczny dom potrzebującym rodzinom" – dodał.

- 30 grudnia podjąłem decyzję o przeznaczeniu na pomoc poszkodowanym 50 tysięcy złotych i uruchomieniu zbiórki esemesowej, która w ciągu kilku dni przyniosła kolejne 50 tysięcy złotych – powiedział dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. Jak dodał, na apele o przyłączenie się do akcji pomocy Chorwatom zaczęły odpowiadać parafie w różnych rejonach Polski.

Zbiórka na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

Odpowiadając na prośbę Caritas Chorwacji, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki ogłosił niedzielę 24 stycznia "Dniem solidarności z Chorwacją". Tego dnia, zgodnie z decyzjami wydanymi przez poszczególnych ordynariuszy diecezji, w kościołach w całej Polsce będą zbierane ofiary dla tych, którzy ucierpieli w trzęsieniu ziemi w Chorwacji.

- Dzięki temu skala pomocy, jakiej będziemy mogli udzielić, z pewnością znacząco wzrośnie – ocenił ksiądz Iżycki przypominając, że "odzew Polaków na apele o wsparcie w podobnych przypadkach jest bardzo duży".

- Kiedy organizowaliśmy akcję pomocową po sierpniowym wybuchu chemikaliów w Bejrucie, w krótkim czasie udało się zebrać ponad dziewięć milionów złotych. Ofiarność naszych rodaków pozwoliła na zapewnienie znaczącego wkładu w odbudowę miasta po zniszczeniach, wysłaliśmy też dwa transporty pomocy humanitarnej – wyliczał dyrektor Caritas Polska.

- Jestem przekonany, że wobec tragedii, która dotknęła Chorwację, kraj tak bliski sercom wielu Polaków, również nie pozostaniemy obojętni - dodał.

Akcję Caritas Polska na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji można także wesprzeć przekazując darowiznę, wysyłając SMS o treści CHORWACJA na numer 72052 (koszt 2,46 zł) bądź wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty CHORWACJA).

Autor:js/b

Źródło: PAP