"W Kościele nie ma miejsca dla aparytczyków partyjnych"

 
TVN24Abp Życiński przemówił do pielgrzymów

- Nie wolno nam wprowadzać mentalności aparatczyków partyjnych na teren pielgrzymek, na teren Kościoła - abp Józef Życiński pośrednio zabrał głos w sprawie krzyża pod Pałacem Prezydenckim. Podczas mszy świętej rozpoczynającej 32. Pieszą Pielgrzymkę z Lublina na Jasną Górę mówił o tym, czym jest krzyż. Arcybiskup skrytykował też postawy, w których "temperament polityczny jest ważniejszy niż pobożność".

Abp Życiński podkreślał, że na szlaku pielgrzymki jako pierwszy będzie pojawiał się krzyż, który przypomina o męce i zmartwychwstaniu Chrystusa.

- Ten krzyż zobowiązuje. Chrystus cierpiący na krzyżu wydusił z siebie siedem słów przesłania. Nie potępiał nikogo, nie usiłował z wysokości krzyża przeprowadzać rozrachunków. Powiedział to, co najbardziej istotne, że pragnie, że zawierza swoją matkę wiernemu Janowi - mówił do pielgrzymów.

JP II za wzór

Metropolita lubelski przypomniał, że Matka Boska stojąca pod krzyżem nie wypowiedziała ani jednego słowa. - Jeśli kochamy krzyż, potrafimy trwać jak Maryja w milczącej modlitwie, by wyrazić nasz szacunek dla krzyża. To jest styl Jana Pawła II, to jest lekcja, której oczekujemy od pokolenia Jana Pawła II - podkreślał i życzył pielgrzymom, żeby otaczający świat potrafili obejmować "spojrzeniem papieskim".

"Nie" dla aparatczyków

- Nie wolno nam wprowadzać mentalności aparatczyków partyjnych na teren pielgrzymek, na teren Kościoła - dodał abp Życiński - bo ten teren znaczony krzyżami przypomina nam, że Chrystus za wszystkich oddał życie na krzyżu, dla wszystkich zmartwychwstał. I pokolenie Jana Pawła II pamięta o tym i tym żyje.

Metropolita skrytykował postawy, w których górę nad pobożnością bierze temperament polityczny. Jego zdaniem, "niszczą wartości, które Chrystus ukazywał na krzyżu".

- Kiedy patrzę i słyszę coraz częstsze okrzyki i gwizdy wznoszone czy na mogiłach powstańców, czy przy grobach bliskich - grobach, na których widnieje krzyż - to myślę, że u gwiżdżących temperament polityczny jest dużo ważniejszy niż poczucie pobożności. Oni znacznie bardziej potrafiliby się zachowywać na stadionie niż w świątyni, niż w cieniu krzyża - podkreślał Życiński.

Do Częstochowy

W pielgrzymce do Lublina bierze udział około 2,5 tys. osób. Przed nimi 320 km pieszej wędrówki, która zajmie im 12 dni. Na Jasną Górą dotrą 14 sierpnia.

Wędrówkę lubelskich pątników można oglądać w internecie. Na stronie www.pielgrzymka.lublin.pl będą transmitowane m.in. nabożeństwa, msze święte, wygłaszane w drodze konferencje, apele pielgrzymkowe. Konferencje w czasie pielgrzymki wygłosi twórca spotkań młodzieży nad Lednicą, o. Jan Góra.

Hasłem lubelskiej pielgrzymki są w tym roku słowa "Pójdź za mną".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości