W internecie oferował sztabki złota. Ponad 100 nabranych

Polska

TVN24Sprzedawał sztabki złota w internecie

39-latek został oskarżony o oszustwa przy internetowej sprzedaży sztabek złota na portalu aukcyjnym. Według krakowskiej prokuratury, Robert B. oszukał 106 osób na kwotę blisko 1 mln 200 tys. zł.

Od maja do listopada 2011 oskarżony oferował na najpopularniejszym polskim portalu aukcyjnym sztabki złota w cenie ok. 5 tys. zł za sztukę. Zdaniem prokuratury, Robert B. wprowadzał nabywców w błąd co do zamiaru i możliwości zrealizowania sprzedaży.

Zgodnie z ofertą, dostawa sztabek miała nastąpić po 45 dniach od wpłaty należności przez nabywcę. Dostawa nie następowała, a sprzedający tłumaczył to klientom oczekiwaniem na dostawę z Czech lub wzrostem ceny złota. W kilku przypadkach przyznał, że stracił płynność finansową i obiecywał zwrot pieniędzy lub przesłanie sztabek w terminie późniejszym.

Wśród oszukanych - studenci, rolnicy, lekarze

Od jednego z pokrzywdzonych, któremu był winien 7 sztabek złota, pożyczył na kilka dni kwotę 7 tys. zł. Doprowadzenie tego klienta do niekorzystnego rozporządzenia mieniem to kolejny zarzut w akcie oskarżenia - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska. Robert B. został też oskarżony o oszukanie dwóch klientów co do zamiaru i możliwości sprzedaży przez niego złotych monet kolekcjonerskich. Wśród oszukanych klientów znaleźli się mieszkańcy całego kraju - studenci, rolnicy, lekarze i inni.

4 lata w więzieniu?

Oskarżony przyznał się do zarzutów i wyraził żal. Zadeklarował chęć dobrowolnego poddania się karze i złożył wniosek o wydanie wyroku bez przeprowadzania przewodu sądowego. Wniosek z wymiarem kary, uzgodnionym z prokuratorem, dołączono do aktu oskarżenia. Uzgodniona kara wynosi 4 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 8 lat. Zawiera także grzywnę i obowiązek naprawienia szkody.

Autor: MON / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24