W geście solidarności z Gowinem i Żalkiem zawiesił członkostwo w PO

arturzasada.plZasada miał możliwość zawieszenia się w prawach członka partii

Poseł do Parlamentu Europejskiego Artur Zasada zawiesił na trzy miesiące członkostwo w PO. Jak stwierdził, zrobił to w geście solidarności z Jarosławem Gowiniem i Jackiem Żalkiem, ukaranymi przez władze klubu za niesubordynację. - Dziwna, niezrozumiała decyzja, fałszywie pojęta solidarność" z Jarosławem Gowinem i Jackiem Żalkiem - komentuje rzecznik dyscypliny PO Paweł Graś.

"Jestem zwolennikiem wolnego rynku i własności prywatnej, a także przeciwnikiem zadłużania państwa - tak samo jak Jarosław Gowin i Jacek Żalek. Gdybym był posłem RP, to musiałbym zagłosować tak jak oni. A to w konsekwencji skutkowałoby moim zawieszeniem" - w ten sposób Zasada na swojej stronie internetowej uzasadnił decyzję o zawieszeniu swojego członkostwa w partii. Władze klubu PO zawiesiły w piątek Jacka Żalka w prawach członka klubu na trzy miesiące, Jarosław Gowin dostał karę w wysokości tysiąca złotych. W akcie solidarności z Żalkiem, Gowin ogłosił, że sam zawiesza członkostwo. Regulamin klubu nie daje jednak takiej możliwości. Kary dla Żalka i Gowina to efekt złamania przez obu posłów dyscypliny klubowej.

"Słusznie ukarani"

- Dziwna, niezrozumiała decyzja, fałszywie pojęta solidarność, Gowin i Żalek zostali słusznie ukarani, nie zostali przecież ukarani za poglądy, za głosowania sprzeczne z ich światopoglądem tylko za złamanie dyscypliny przy głosowaniach związanych z budżetem, a więc najważniejszych głosowaniach dla każdego rządu i koalicji - powiedział Graś. Dodał, że taka solidarność europosła Zasady ze słusznie ukaranymi posłami jest - jego zdaniem - "nie na miejscu, dość zaskakująca i dziwna". Graś przyznał jednocześnie, że europoseł Zasada miał możliwość zawieszenia się w prawach członka partii.

- Statut (Platformy) daje mu taką możliwość - zaznaczył. Zgodnie ze statutem, członek Platformy może zawiesić swoje członkostwo w partii z ważnych powodów osobistych.

Zawieszenie członkostwa powoduje wygaśniecie mandatu członka władz Platformy, wygaśnięcie pełnionych w Platformie funkcji oraz zawieszenie wewnątrzpartyjnego biernego i czynnego prawa wyborczego. W okresie zawieszenia członkostwa nie płaci się składek i nie uczestniczy się w pracach koła. Zawieszenie członkostwa nie może trwać dłużej niż 3 miesiące. Po tym terminie zarząd koła wykreśla członka z rejestru, zawiadamiając o tym zarząd regionu.

Autor: MAC/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: arturzasada.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości