W Gdańsku wciąż problemy ze 112

Gdańsk zdąży uruchomić numer 112?
Gdańsk zdąży uruchomić numer 112?
TVN24
TVN24Gdańsk zdąży uruchomić numer 112?

W Gdańsku wciąż nie działa Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego z numerem 112. System miał rozpocząć działalność 15 maja, jednak już wiadomo, że tak się nie stanie. Powodem jest brak odpowiedniego oprogramowania.

Dlaczego system nie działa? Urząd Wojewódzki tłumaczy, że wciąż czeka na zainstalowanie przez Centrum Projektów Informatycznych z Warszawy odpowiedniego oprogramowania.

- Modernizacja systemu trwa od 9 maja - mówi Zbigniew Macczak, doradca wojewody ds. powiadamiania ratunkowego. - Aktualnie wgrywane jest oprogramowanie zdalnie, po sprawdzeniu programu, poinformujemy Urząd Komunikacji Elektronicznej, żeby wszystkie telefony 112 z Gdańska były przekierowywane właśnie do tego centrum - dodaje. Macczak zapewnia, że system będzie gotowy i działający na Euro 2012, które rozpocznie się 8 czerwca. Na razie jednak nie chce podawać dokładnego terminu jego uruchomienia. UKE po zgłoszeniu, ma 14 dni na aktywowanie systemu

Działanie systemu jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas mistrzostw. - Do Centrum będą spływały wszystkie powiadomienia o wypadkach, pożarach, wszelkie alarmy - mówi doradca wojewody. Z tego Centrum będzie się odbywać dysponowanie dalszymi służbami.

Wedle zapewnień Urzędu Wojewódzkiego, wszyscy operatorzy zostali już odpowiednio przeszkoleni. Ponadto płynnie posługują się językiem angielskim, co ma znacznie usprawnić komunikowanie się z kibicami z zagranicy.

W tej chwili numer 112 odbiera policja lub straż pożarna.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości