Polska

W drodze do szkoły włącz myślenie

Polska

Aktualizacja:
Dziesięciolatek wpadł pod samochód
podlaska.policja.gov.plDziesięciolatek wpadł pod samochód

1 września w szkołach całego kraju ponownie zabrzmiał pierwszy dzwonek. Policja przestrzega uczniów, by w drodze na lekcje mieć się na baczności i pamiętać o podstawowych zasadach zachowania bezpieczeństwa. Tak, by nie powtórzył się przypadek z Zambrowa, gdzie w marcu 10-latek wbiegł na przejściu dla pieszych prosto pod koła samochodu. Całe zdarzenie zarejestrowała kamera z monitoringu.

Przy okazji rozpoczynającego się roku szkolnego, policja na przestrogę opublikowała tragiczne dane z 2008 roku. Rok temu w grupie wiekowej do 6 lat zginęło 49 dzieci, a 1512 zostało rannych. Wśród dzieci w wieku 7-14 lat w wypadkach zginęły 94 osoby, a 4241 zostało rannych. Jeszcze więcej ofiar odnotowano wśród młodzieży szkolnej w wieku 15-17 lat – 185 ofiar śmiertelnych i 3671 rannych.

By dać dzieciom do myślenia, podlaska policja przypomniała zdarzenie z marca. Na nagraniu jednej z kamer policyjnego monitoringu na skrzyżowaniu w Zambrowie (woj. podlaskie) widać, jak 10-letni chłopiec nagle, nie oglądając się, wbiega z chodnika na przejście dla pieszych - prosto pod koła nadjeżdżającego samochodu. Auto gwałtownie hamuje, chłopak wpada na maskę i spada na jezdnię. Po chwili jednak wstaje i biegnie dalej.

Dziesięciolatek wyszedł z wypadku bez szwanku. Ale policja ostrzega: zaczął się rok szkolny, dlatego rodzice i nauczyciele powinni przypominać dzieciom jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię.

Bezpieczna droga do szkoły

Policja przez pierwsze dwa tygodnie września będzie prowadzić ogólnopolską akcję "Bezpieczna droga do szkoły". W rejonach szkół pojawi się więcej policjantów, którzy będą kontrolować przestrzeganie przepisów przez kierowców i pieszych. Funkcjonariusze dokonają też przeglądu ulic; sprawdzą, w jakim stanie są znaki drogowe i sygnalizacja świetlna. Skontrolują też szkolne autobusy.

Policjanci pojawią się też w szkołach na lekcjach wychowania komunikacyjnego.

Policja ostrzega / film: Komenda Główna Policji
Policja ostrzega / film: Komenda Główna PolicjiPolicja ostrzega / film: Komenda Główna Policji

Zobacz okolice zdarzenia w Zumi.pl

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: podlaska.policja.gov.pl

Pozostałe wiadomości