"Nie chodzi specjalnie o program, nie chodzi o ideały, tylko o to, żeby być"

Polska

Aktualizacja:
Uczestniczki programu "Babilon" rozmawiały o przedwyborczej sytuacji PSL-Koalicji PolskiejTVN24 BiS
wideo 2/36

Teraz ważnym zadaniem dla Polskiego Stronnictwa Ludowego jest to, żeby ta partia w ogóle przetrwała - powiedziała w programie "Babilon" w TVN24 BiS Dominika Sitnicka, publicystka OKO.press. Krytyczka literacka Eliza Kącka wskazywała, że w polskiej polityce "jest problem fundamentalnej utraty wiarygodności".

W sobotę odbyła się krajowa konwencja wyborcza PSL-Koalicji Polskiej. W skład tego komitetu wyborczego wchodzą poza Polskim Stronnictwem Ludowym posłowie koła UED, samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Do projektu dołączył też Kukiz'15, który podpisał z PSL porozumienie programowe o współpracy w wyborach do Sejmu.

"Ważnym zadaniem jest to, żeby ta partia w ogóle przetrwała"

O sytuacji PSL-u rozmawiały uczestniczki programu "Babilon" w TVN24 BiS.

Zdaniem Dominiki Sitnickiej, publicystki OKO.press, "dla nich teraz ważnym zadaniem jest to, żeby ta partia w ogóle przetrwała".

- Zostanie razem z Platformą Obywatelską było dużym zagrożeniem. Wiadomo, na co gra Platforma. Na to, żeby wchłaniać w siebie wszystkie partie i żeby zostać jedyną, największą opozycją. W ten sposób wchłonięto już Nowoczesną i PSL tego się bardzo obawiał - wskazywała.

"Zobaczymy, czy to PSL-owi posłuży"

Barbara Labuda, była ambasador RP w Luksemburgu, mówiła, że w sobotnim przemówieniu prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz "wykorzystał różnego typu tendencje, trochę z narodowców: Bóg, honor, ojczyzna". - Bardzo próbował podnieść emocje, dodać ludziom otuchy - powiedziała.

- Zobaczymy, czy to PSL-owi posłuży - dodała Labuda.

"Jest problem fundamentalnej utraty wiarygodności"

Krytyczka literacka Eliza Kącka powiedziała, że "panowie poszli w retorykę tej stromej, wyboistej drogi pod górę, strasznie trudnej - wierności ideałom".

- Jest problem - nie tylko w przypadku tych ugrupowań - fundamentalnej utraty wiarygodności i to wieloletniej - stwierdziła.

"Nie chodzi specjalnie o program, nie chodzi o ideały, tylko o to, żeby być"

Halina Radacz, diakon Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przyznała, że "troszkę się pogubiła we wszystkich listach, koalicjach, przepływie posłów z jednej partii do drugiej".

- Generalnie mam takie wrażenie, że nie chodzi specjalnie o program, nie chodzi o ideały, tylko o to, żeby być - powiedziała.

Autor: ads\mtom / Źródło: TVN24 BiS

Raporty: