Polska

W aptekach może zabraknąć ponad 250 leków. Zobacz, jakich

Polska

Śląscy aptekarze alarmują: brakuje leków ratujących życie, bo te sprzedawane są za granicę
tvn24W 2012 roku szacunkowa wartość wywozu leków z Polski wyniosła od 1,5 do 2 mld złotych

257 leków, w tym preparatów dla chorych na raka, środków na choroby płuc czy przeciw zakrzepom krwi może wkrótce zabraknąć w aptekach w całym kraju - ostrzega ministerstwo zdrowia. Resort opublikował wykaz "produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności".

ZOBACZ, JAKICH LEKÓW MOŻE WKRÓTCE ZABRAKNĄĆ

Problemy z dostępem do leków pojawiają się regularnie od trzech lat. Pacjenci alarmowali, że brakuje m.in. insuliny, leków przeciwzakrzepowych, na chorobę Parkinsona czy onkologicznych i pulmonologicznych.

Powód? Obowiązująca od 1 stycznia 2012 roku ustawa refundacyjna z każdą kolejną listą obniża ceny leków refundowanych w naszym kraju. Pozwala to więcej zarobić na ich eksporcie za granicę. W Europie ceny większości preparatów są bowiem znacznie wyższe niż w Polsce. Zysk może wynieść nawet kilkaset złotych na opakowaniu.

To tzw. "odwrócony łańcuch dystrybucji leków". Polega on na tym, że apteka kupuje leki w hurtowni bądź w wytwórni po cenie niższej niż rynkowa, bo różnicę pokrywa budżet państwa. Po czym zamiast sprzedać je w Polsce osobom, które do refundacji mają prawo, eksportuje do Europy Zachodniej, zarabiając na różnicy.

O ile nie jest zabroniona sama sprzedaż leków za granicę (umożliwia ją unijna dyrektywa o obrocie lekami) - mogą to robić hurtownie, mogą też apteki - to zakazany jest eksport medykamentów refundowanych.

Nowe przepisy utrudnią wywóz leków?

Ministerstwo zdrowia stara się walczyć ze sprzedażą leków za granicę. W niedzielę w życie weszły przepisy utrudniające wywóz leków z Polski.

Zgodnie z nowymi przepisami zamiar wywozu leków do innego kraju należy zgłosić inspekcji farmaceutycznej. Jeśli Główny Inspektor Farmaceutyczny uzna, że danego środka w kraju jest zbyt mało, może wnioskować o wpisanie go na specjalną listę medykamentów, których nie wolno wywozić. Taki spis będzie sporządzać resort zdrowia.

Natomiast wywóz leków bez uprzedniego zgłoszenia albo wbrew sprzeciwowi inspekcji farmaceutycznej będzie karany grzywną - nawet pięcioma procentami wartości rocznego obrotu netto hurtowni.

Według firmy analizującej rynek leków tylko w 2012 roku szacunkowa wartość wywozu leków z Polski wyniosła od 1,5 do 2 mld złotych.

Autor: eos//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości