Polska

Plany budowy w Polsce magazynu uzbrojenia US Army. Przecieki o możliwej lokalizacji

Polska

[object Object]
Jedyne czołgi USA w Europie. "Activity Set" w NiemczechUS Army
wideo 2/4

Korpus Inżynieryjny US Army postawi na terenie bazy Powidz wielki magazyn uzbrojenia - twierdzi portal "Stars and Stripes". Inwestycja ma kosztować 200 milionów dolarów. W magazynie ma się zmieścić dość sprzętu do uzbrojenia brygady pancernej. - Możliwe będzie umieszczenie tam przez nas, albo przez inne państwa NATO, najróżniejszego wyposażenia - zapewnił cytowany przez portal pułkownik John Baker, szef wojsk inżynieryjnych US Army w Europie.

Plany umieszczenia magazynów uzbrojenia wojska USA w Polsce są czynione od co najmniej 2015 roku. Przynajmniej wtedy pojawiły się oficjalne komentarze na ten temat. To, co teraz napisał portal "Stars and Stripes", to byłyby pierwsze konkrety.

Nowa baza w Polsce

US Army w Europie realizuje plan umieszczenia sprzętu dla kolejnej brygady, w tym broni pancernej oraz artylerii, na terenie Polski. To starania mające na celu umieszczenie uzbrojenia bliżej potencjalnych punktów zapalnych na wschodniej flance NATO - pisze "Stars and Stripes".

Do ujawnienia szczegółów, które podaje portal, doszło podczas pierwszego dnia objazdu kilku europejskich krajów przez delegację wysokiej rangi amerykańskich oficerów.

O planach odnośnie Polski miał mówić między innymi major generał Duane Gamble, szef 21. Dowództwa Wsparcia Teatru Działań, odpowiadającego za logistykę US Army na obszarze między innymi Niemiec i Polski. - Gdyby Pentagon ostatecznie zdecydował się umieścić w Europie kolejną brygadę, to sprzęt z bazy mógłby posłużyć do uzbrojenia każdej nowej jednostki tutaj przeniesionej - stwierdził oficer cytowany przez "Stars and Stripes".

Nieco więcej szczegółów miał przedstawić inny członek delegacji, wspomniany pułkownik Baker. - Magazyn będzie zdolny do pomieszczenia sprzętu nawet dla Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego (amerykański odpowiednik polskiej brygady pancernej - red.) - powiedział cytowany przez portal oficer. Obiekt ma według niego powstać w Powidzu siłami inżynierów US Army, kosztem 200 milionów dolarów z funduszy NATO. Prace mają się zakończyć do 2021 roku.

Powidz to duża baza lotnicza w województwie wielkopolskim. Stacjonują tam między innymi polskie samoloty transportowe C-130 Hercules. Często przylatują na wspólne ćwiczenia Amerykanie, którzy mają tam nawet swoje małe stałe przedstawicielstwo. Baza jest zmodernizowana i jak na polskie standardy nowoczesna.

Przesunięcie punktu ciężkości na wschód

Amerykański portal wojskowy pisze, że "Polska stałą się centrum rosnącej aktywności sił USA w Europie".

Poza opisaniem planów budowy magazynu w Powidzu, "Stars and Stripes" zaznacza, że trwa już znacząca rozbudowa bazy obok poligonu w Drawsku Pomorskim, gdzie często zjawiają się na ćwiczenia wojska sojusznicze. Mają tam powstawać nowe place postojowe i magazyny, które będą mogły przyjąć sprzęt "dwóch batalionów" przysłanych na manewry.

Wszystko to dzieje się niezależnie, obok już realizowanego rozmieszczenia w Polsce elementów Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego, który zaczął przybywać z USA w styczniu, oraz obok umieszczenia w Orzyszu fragmentu batalionu na transporterach Stryker. Magazyn uzbrojenia ma być czymś dodatkowym.

Równolegle Amerykanie pracują nad poprawieniem zdolności swojej logistyki we wschodnich krajach NATO. Dotychczas nie mieli tam tak wielu swoich żołnierzy, więc nie wiedzą wiele na temat polskich dróg czy mniejszych baz wojskowych. Teraz muszą dokładnie rozpoznać teren, aby na wypadek kryzysu móc szybko reagować. Służy temu między innymi opisywana przez "Stars and Stripes" wyprawa oficerów. Na początku tygodnia odwiedzili kilka baz logistycznych w Niemczech i Holandii. W środę mieli być w Polsce.

Dodatkowo US Army wysyła specjalne konwoje na polskie drogi. Rozmawialiśmy z dowódcą jednego z nich o jego misji i o tym, co myśli o jeździe po Polsce.

Autor: mk / Źródło: Stars and Stripes, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: US Army

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości