Polska

Uzasadnienie wyroku dla Katarzyny W. Pamiętniki jednym z głównych dowodów winy

Polska

Pamiętniki Katrzyny W. głównym dowodem jej winy
tvn24Katarzyna W. została skazana na 25 lat więzienia

- Uważaliśmy, że karą właściwą jest dożywocie. Po dokonaniu analizy zdecydujemy, czy wystąpić z apelacją - powiedział prokurator Zbigniew Grześkowiak, referent sprawy Katarzyny W., po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku, do którego dotarł reporter TVN24. Z liczącego 130 stron dokumentu wynika, że sąd decydując o wyroku dla Katarzyny W. brał pod uwagę zapiski z jej pamiętnika. Był on jednym z ważniejszych dowodów. Kobieta za zabójstwo córki została skazana na 25 lat więzienia.

Jak wynika z uzasadnienia wyroku, według sądu zapiski Katarzyny W. były jednym z ważniejszych dowodów, nieraz ważniejszym niż zeznania niektórych świadków.

To one tak naprawdę były podstawą do tego, aby znaleźć motyw zbrodni - podkreśla Robert Jałocha, reporter TVN24, który dotarł do pisemnego uzasadnienia.

Dowody z komputera

Drugim bardzo ważnym dowodem dla sądu był wykaz logowań na stronach internetowych i wyszukiwań haseł dotyczących tego, jak zabić bez śladu, wpisy o zaczadzeniu oraz szukanie cen trumien i informacji o zasiłku pogrzebowym. Według sądu dowody te wskazywały na to, że zbrodnia została bardzo dokładnie zaplanowana, a Katarzyna W. dokonała jej z premedytacją.

W pisemnym uzasadnieniu znalazła się też informacja, że według składu sędziowskiego kara dożywotniego pozbawienia wolności, o którą wnioskowała prokuratura, jest karą "rażąco surową".

Prokurator: po analizie uzasadnienia decyzja o ewentualnej apelacji
Prokurator: po analizie uzasadnienia decyzja o ewentualnej apelacjitvn24

"Skłaniałbym się ku apelacji"

Dokument został wysłany do stron. Dotarł już do Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

- Można na jego podstawie poznać, jak sąd doszedł do takich wniosków i dlaczego taką karę zastosował - powiedział prokurator Zbigniew Grześkowiak ze sprawy Katarzyny W., który zapoznał się z uzasadnieniem.

- My uważaliśmy, że karą właściwą jest dożywocie. Po dokonaniu analizy zdecydujemy, czy wystąpić z apelacją - dodał prokurator. Jak mówił, na tym etapie "składałby się ku apelacji, ale decyzja nie należy do niego". Dodał, że jest to decyzja obecnego referenta sprawy i naczelnika wydziału.

Obrońca Katarzyny W. Arkadiusz Ludwiczek pisemnego uzasadnienia jeszcze nie dostał. Już wcześniej jednak zapowiadał, że złoży apelację po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem. Strony na apelację mają 14 dni od momentu odebrania dokumentu.

Skazana na 25 lat więzienia

Z końcem ubiegłego roku Katarzyna W. została oskarżona o zabójstwo córki, zawiadomienie organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie oraz tworzenie fałszywych dowodów, by skierować postępowanie przeciwko innej osobie. We wrześniu tego roku została skazana przez sąd pierwszej instancji na 25 lat więzienia. Kierując do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia, miejscowa prokuratura okręgowa wyłączyła ze śledztwa wątek dotyczący udzielania pomocy Katarzynie W. w ukrywaniu się przed organami ścigania i utrudniania postępowania karnego. Dwóch mężczyzn usłyszało już w tej sprawie zarzuty.

Autor: nsz,js//bgr,tka / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości