Polska

Uwaga na wściekłe lisy

Polska

sxc.huW maju rusza ogólnopolska akcja szczepienia lisów

W najbliższych dniach ruszy akcja szczepienia przeciw wściekliźnie ... lisów. To właśnie u tych zwierząt najczęściej wykrywano wściekliznę w zeszłym roku. Szczepionki, w postaci małych, zielono-brązowych kostek, zrzucane będą z samolotów - podała Inspekcja Weterynaryjna.

Szczepienia lisów odbywają się dwa razy do roku, na jesieni i na wiosnę. Trwają zazwyczaj około dwóch tygodni. W województwie mazowieckim akcja rozpocznie się 6 maja i potrwa do 20. W tym czasie szczepionki, zawarte we wnętrzu przynęty, zrzucane będą nad lasami, polami i łąkami. Na jeden kilometr kwadratowy powierzchni podanych będzie 20 dawek. Szczepionka nie będzie zrzucana nad terenami zabudowanymi, akwenami czy drogami, natomiast w parkach zostanie wyłożona ręcznie.

Uwaga na inne zwierzęta

Lekarze weterynarii ostrzegają, aby nie dotykać przynęt dla lisów, oraz uważać na inne domowe zwierzęta, szczepienia mogą się bowiem okazać dla nich niebezpieczne. W tym czasie psy należy prowadzić na smyczy, natomiast koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Mimo prowadzonych od kilku lat akcji szczepienia przeciw wściekliźnie, w zeszłym roku odnotowano 70 przypadków zachorowań na tę chorobę, z czego 42 przypadki wykryto właśnie u lisów - podała Inspekcja Weterynaryjna.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości