Uwaga, będzie silnie wiało!

 
Skutki silnego wiatru mogą się okazać bardzo groźne

Połamane drzewa i uszkodzone budynki - taki krajobraz możemy zastać jutro rano. Wieczorem i w nocy wiatr może osiągnąć w porywach nawet do 100 km/godz. Ostrzeżenia wystosowały już centra zarządzania kryzysowego kilku województw.

W najbliższych godzinach w pasie nadmorskim siła wiatru może osiągać od 80 do 100 km/godz. Takie ostrzeżenie wydało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.

W całym regionie będzie wiać silny wiatr z zachodu i północnego-zachodu, który prawdopodobnie przybierze na sile wieczorem i może utrzymywać się także w nocy.

Podobnie w Lubuskiem Również na terenie woj. lubuskiego synoptycy przewidują silny wiatr, który zacznie wiać dziś wieczorem i w nocy. Może on osiągnąć w porywach do 80 km/godz. – ostrzega Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego.

Będzie wiało z południowego-wschodu, a potem z zachodu. Wiatr ma zacząć słabnąć w sobotę około godziny trzeciej nad ranem.

W woj. mazowieckim, łódzkim i lubelskim będzie wiało w nocy - W nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę do godz. 18:00 na terenie woj. mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego, spodziewany jest silny wiatr, który może osiągnąć w porywach 60-80 km/godz. - poinformował rzecznik wojewody mazowieckiego Maksym Gołoś. Będzie wiało głownie z kierunku zachodniego i północno-zachodniego.

Stopień zagrożenia został określony jako pierwszy w dwustopniowej skali.

Lepiej pozostać w domu Takie warunki pogodowe mogą powodować m.in. uszkodzenia budynków, dachów, szkody w drzewostanie, uszkodzenia linii napowietrznych. W związku z tym zalecane jest m.in. unikanie stawania pod wysokimi drzewami, masztami i innymi wysokimi obiektami. Należy także przebywać z dala od trakcji tramwajowych i kolejowych, transformatorów i przewodów wysokiego napięcia. Wskazane jest również szczelne zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczenie przedmiotów znajdujących się na parapetach i balkonach.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości