Usuwanie maili "z połową Solidarnej Polski", pytania o żonę Ziobry. "Ja się wszystkiego wyprę"

Źródło:
Gazeta Wyborcza
Kolejna odsłona afery taśmowej. "Wyborcza" ujawniła zapis nieznanej dotąd rozmowy ludzi Ziobry
Kolejna odsłona afery taśmowej. "Wyborcza" ujawniła zapis nieznanej dotąd rozmowy ludzi Ziobry TVN24
wideo 2/4
Kolejna odsłona afery taśmowej. "Wyborcza" ujawniła zapis nieznanej dotąd rozmowy ludzi Ziobry TVN24

Kolejna odsłona afery taśmowej wokół Funduszu Sprawiedliwości. "Gazeta Wyborcza" ujawniła zapis nieznanej dotąd rozmowy ludzi Zbigniewa Ziobry, odpowiedzialnych za rozdział środków z tego funduszu. Jej uczestnicy - Tomasz Mraz, Marcin Romanowski i Urszula D. - zdają sobie sprawę z toczącego się śledztwa i deliberują, jak reagować na spodziewane działania prokuratury. Część ujawnionej rozmowy dotyczy kontaktów z Patrycją Kotecką, żoną Zbigniewa Ziobry. Była dyrektor Funduszu Sprawiedliwości mówi, że wszystkiego się wyprze. - Chyba że mają na Pegasusie moją czułą korespondencję - dodaje.

AFERA WOKÓŁ FUNDUSZU SPRAWIEDLIWOŚCI

"Gazeta Wyborcza" opublikowała w piątek nowe taśmy w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Nagranie pochodzi z 21 lutego. W zarejestrowanej rozmowie uczestniczą Tomasz Mraz - były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości, Marcin Romanowski - były wiceminister sprawiedliwości, nadzorujący Fundusz, oraz Urszula D. - wcześniejsza, przed Mrazem, dyrektorka Departamentu Funduszu Sprawiedliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Jak się zachowywać, jak wbiją o 6 rano. Taki manual". "Ziobryści" szykowali się na działania prokuratury >>>

Tomasz Mraz jest jednym z podejrzanych w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w przyznawaniu milionowych dotacji z tego funduszu, określanym jako "główny świadek" w sprawie, który "sypie ziobrystów". Mraz przez blisko dwa lata nagrywał kierownictwo resortu Zbigniewa Ziobry.

"Wyborcza" publikuje nowe taśmy w sprawie Funduszu Sprawiedliwości
"Wyborcza" publikuje nowe taśmy w sprawie Funduszu SprawiedliwościTVN24

Najnowsze taśmy "Wyborczej" ujawniają, jak głowni bohaterowie afery wokół Funduszu Sprawiedliwości szykowali się na działania prokuratury, w tym ewentualne przesłuchania i aresztowania.

"Uczestnicy rozmowy nie tylko wiedzą, że toczy się już śledztwo, ale zdają sobie też sprawę, że wydarzenia mogą przyjąć dla nich niekorzystny obrót. Dlatego rozmowa toczy się w trzech kierunkach: kto z urzędników pracujących przy Funduszu może sypać, jak zatrzeć dowody nadużyć i jak Romanowski ma się oficjalnie tłumaczyć podczas wystąpień publicznych oraz przed komisjami w Sejmie" - zaznacza "Wyborcza".

W momencie, gdy trwa rozmowa, Urszula D. i Marcin Romanowski nie są świadomi, że uczestniczący w dyskusji Tomasz Mraz kontaktował się już z prokuraturą, która obiecała mu status "małego świadka koronnego".

CZYTAJ WIĘCEJ: Taśmy Mraza i afera Funduszu Sprawiedliwości. Podsumowujemy dotychczasowe publikacje

"Bez przetargu? Wiedzieliśmy, że jego ojciec tam był"

Początek rozmowy, której zapis opublikowała w piątek "Wyborcza", dotyczy sprawy Fundacji Profeto.

"Z rozmowy wynika, że w Funduszu wiedziano o tym, że powiązana z ojcem księdza firma budowlana dostała bez przetargu zlecenie na prace przy budowanym przez Fundację ośrodku pomocy" - pisze "GW". - Bez przetargu? Wiedzieliśmy, że jego ojciec tam był… Adresy podobne z firmą ojca księdza? Ciężko jest wyobrazić sobie, żeby nie kombinowali – mówi na nagraniu Urszula D.

Była urzędniczka MS jest jedną z siedmiu osób, wobec których prokuratura sformułowała zarzuty w śledztwie prowadzonym od 19 lutego. Wśród oskarżonych jest także m.in. ksiądz Michał O., prezes kościelnej Fundacji Profeto, która miała otrzymać od resortu Zbigniewa Ziobry rekordową dotację, opiewającą na blisko 100 milionów złotych dla ośrodka Archipelag. Urszula D. i ksiądz Michał O. przebywają obecnie w areszcie. 

Kolejne pięć osób, na których ciążą zarzuty, to urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości zatrudnieni w Departamencie Funduszu Sprawiedliwości. Siódmy podejrzany to prezes spółki budowlanej Tiso, który od grudnia 2022 roku przebywał w areszcie. To ta spółka miała zbudować na zlecenie fundacji Archipelag - ośrodek dla ofiar przestępstw.

Usuwanie maili "z połową Solidarnej Polski", pytania o żonę Ziobry. Nowe taśmy
Usuwanie maili "z połową Solidarnej Polski", pytania o żonę Ziobry. Nowe taśmyTVN24

"Jak cię złapią za rękę, to mówisz: nie twoja ręka"

Jak zaznacza “GW”, jednym z głównych tematów rozmowy są potencjalni świadkowie, których zeznania mogą być obciążające dla uczestników dyskusji. W pewnym momencie Tomasz Mraz mówi, że Romanowski może otrzymać pytania, które będą wynikiem tego, że "ktoś im się rozpruł". 

Urszula D.: - Ale Tomek, jak się rozpruł!?. (...) Ty się rozprujesz? Ja się rozpruję?

Mraz: - Przyjdzie ci taka Karolina Gierczak (sekretarz w Departamencie Funduszu Sprawiedliwości - przy. red.) i powie, że dostała informację od Miłki (Miłosława Malinowska-Dobrowolska, naczelnik w Departamencie Funduszu Sprawiedliwości - przyp. red.), że ma przekręcić punkt.

Urszula D.: - Ale one nie dostawały informacji, że mają przekręcić punkt. Wiesz, jak ona im mówiła, ona też im nie mówiła, że przekręć punkt, przecież Karolina je nauczyła, jak mają.

Mraz: - Wystarczy taki punkt zaczepienia i to jest pytanie na komisję. Od razu wtedy Marcin będzie atakowany.

Urszula D.: - Ale wtedy Marcin nic nie odpowie. Co on może więcej powiedzieć? Nie powie, że "tak, kazaliśmy ludziom mówić", albo "nie". Na takie pytanie się odpowiada: "tak, nie, niemożliwe". Dlatego mówisz "nie wiem", "ja nie mam pojęcia, że coś takiego się działo", "niemożliwe", "skąd pan to wie, co panu przyszło do głowy?"

Mraz: - Powiedzą: “skruszony pracownik przyszedł".

Urszula D.: - Skruszony pracownik? To jest słowo przeciwko słowu… Jaki to jest dowód? Tomek, jaki to jest dowód? Ty jesteś prawnikiem. Skruszony pracownik, może sfrustrowany, bo nie awansował, pie***li trzy po trzy.

Mraz: - No dobra, a jak założysz, że nagrała to Gierczakowa?

Urszula D.: - To wtedy mówi: "Boże święty! Nic o tym nie wiem!". No przecież, jak cię złapią za rękę, to mówisz: nie twoja ręka.

"Potem ci ludzie (...) aresztują nas wszystkich"

Nieco później Mraz, Romanowski i Urszula D. zastanawiają się, czy inna urzędniczka może zeznać przeciwko nim.

Mraz: - Ty ją zrobiłaś naczelnikiem, nie ufałaś jej?

Urszula D.: - Nie, ja jej ufałam. (…) jak byłam dzieckiem. (Ciotka?) jest rodzinnie powiązana z Rydzykami, wiesz.

Mraz: Ja nie wiedziałem, że z Rydzykami. Nikt mi w końcu nie chciał powiedzieć, z kim ona jest powiązana.

Urszula D.: - No nieee… ona się nie wypruje. Gruba też się nie wypruje. Do tej pory się nie wypruła, to się nie wypruje, a zresztą ona sama tam mocno w tym jest. To nie jest jej psychologiczny picture. Tak, że o to bym się nie martwiła, wiesz po prostu nawet jakby coś (niezrozumiałe), to ktoś ma jakieś dowody?

Mraz: - No i potem ci ludzie na podstawie tego, że mają cień zaczepienia, aresztują nas wszystkich.

Jak relacjonuje 'Wyborcza', następnie rozmówcy omawiają sytuację kolejnych współpracowników.

Urszula D.: - Pytanie, czy Miłosz będzie miał interes, żeby jakby coś się wypruwać. Czy będzie się trzymać od tego z daleka. Tak z psychologicznego punktu widzenia to Miłosz nie jest osobą, która chce pokazać, jaki świat jest... Wiem, bo to na niego też rzutuje. To nie jest ktoś, kto sam siebie obciąży kiedykolwiek.

Mraz: - Ale to chodzi o sześćdziesiątkę, no nie? (art. 60 kodeksu karnego, tzw. mały świadek koronny - red.)

Romanowski: - Tak

Mraz: - Tylko o to.

Urszula D.: - Ale mi się to tak psychologicznie, no nie…Jest wiele osób, które mogą siebie obciążyć, ale nie Miłosz (niezrozumiałe).

Romanowski: - Będą powtarzać swoje.

Urszula D.: - No ale, Marcin, co odpowiesz na takie pytanie? Czy ustawialiście konkursy? Jak to ustawialiśmy? Co pan ma na myśli?

Romanowski: - Ja będę odpowiadał: państwo (to widzieli?), wszystko było na podstawie ustawy, rozporządzenia… Trzy cele, właściwie chodzi o to, żeby wypracować sobie takie zdania, żeby je powtarzać. Oni będą powtarzać swoje, a ja będę powtarzać swoje.

Urszula D. (sceptycznym tonem): - Oni będą pytali, dlaczego ustawialiście konkursy, a Marcin powie, jaka jest procedura, ten…

Romanowski: - Dokładnie.

Mraz: - Ale brakuje mi tego jednego elementu, że co jeżeli taka Karolina Gierczak…taki modelowy pracownik jako model, powie, że ktoś kiedyś do niej przyszedł i powiedział, że ma zmienić punktację?

Romanowski: - To odpowiem, że procedura polega na tym, że dwie osoby niezależnie od siebie oceniają i jest normalne w takim i takim konkursie, to jest taki model, że tak może się odbywać.

Mraz: - Ok. To mnie przekonało.

(wszyscy wybuchają śmiechem)

Romanowski: - To by trzeba było jakoś opisać, żeby w zgrabne zdania ubrać taką odpowiedź, którą będę zawsze powtarzał.

"Mam pousuwać korespondencję z połową Solidarnej Polski?"

W jednym z fragmentów nagrania uczestnicy rozmowy zastanawiają się, czy na ich skrzynkach mailowych mogą znajdować się jakieś obciążające ich dowody. 

Mraz: - A z (Dariuszem - red.) Mateckim masz maile? 

Urszula D.: - Nie mamy (wspólny śmiech) Z (niezrozumiałe) mam dużo, ale…co ja tu mam z Mateckim…Jakaś czuła korespondencja jest…

Mraz: - Z Dariuszem?

Urszula D.: - No…No w ogóle z większością tych osób muszę skasować. Marcin ty nie masz Mateckiego na mailu czy pousuwałeś?

Romanowski: - Pousuwałem.

Urszula D.: - Mam pousuwać korespondencję z połową Solidarnej Polski? (wszyscy się śmieją) Ze wszystkimi…każdy jeden [dłuższy fragment niezrozumiały, padają nazwy, nazwiska]

Mraz: - Ja już połowy maili nie mam, ale ja miksując się z Funduszu kasowałem, zrobiłem pierwszą taką solidną selekcję.

Urszula D.: - Ale wiesz, Gmail jest odtworzeniem mojego życia.

Mraz: Też tak do niego podchodziłem, ale w pewnym momencie doszedłem do wniosku, że może nie chciałbym, żeby pewne rzeczy z mojego życia były odtworzone. No więc kiedy mogłem usuwać je ponad rok temu, to raczej moje się już nadpisało.

Romanowski: - Ale odzyskają, odzyskają na pewno.

Urszula D.: - Nie odzyskają. Wiesz, jakie to jest kosztowne?

Mraz: - Też mi się wydaje, że odzyskają.

"Ja się wszystkiego wyprę"

Część ujawnionej rozmowy między Mrazem, Romanowskim i Urszulą D. dotyczy kontaktów z Patrycją Kotecką, żoną Zbigniewa Ziobry i - jak pisze "GW" - szarą eminencją w jego partii. "Z dialogu wynika, że Kotecka miała wpływ na działalność Funduszu a ludziom Ziobry zależy, by jej rola nie wyszła na jaw. Urszula D. zastanawia się, co robić, gdy padną pytania o Kotecką" - relacjonuje "Wyborcza".

Poniżej fragment zarejestrowanej rozmowy:

Urszula D.: O kontakty z panią Patrycją? Co robić? Na ile ingerowała w różne rzeczy? Ja się wszystkiego wyprę (śmiech), chyba, że mają na Pegasusie moją czułą korespondencję z nią (śmiech).

Mraz: A korespondowałyście?

Urszula D.: No ona ze mną (śmiech).

Mraz: - To nigdy nie jest tak, że ty zaczynasz. Ty nie zaczynasz konwersacji z panią Patrycją. To ona zaczyna z tobą. Albo zaprasza cię do jakiejś (śmiech).

Wtrąca się Romanowski: Jak ma na imię ten….Boże, ten wysoki chłopak, który pracował dla mnie.

Urszula D.: Wiktor?

Romanowski: Wiktor, on miał niezłe doświadczenie z Patrycją. Dzwoni do niego w nocy.

Mraz: Oooooo…

Romanowski: I mówi: "jeżeli pan chce w tym kraju jeszcze w mediach jeszcze karierę to coś tam coś tam...". (wszyscy się śmieją)

Romanowski: on zresztą bez mojej wiedzy, bo miał dostęp do Twittera, napisał coś tam na któregoś z dziennikarzy z Onetu... [niezr.] i był taki przerażony (śmiech)

Urszula D.: O Boże (śmiech) Lepiej zastanówmy się, jak my odpowiemy, jak nas zapytają o Patrycję.

Jak działał Fundusz Sprawiedliwości? "Minister Romanowski otrzymywał polecenie od ministra Ziobry"
Jak działał Fundusz Sprawiedliwości? "Minister Romanowski otrzymywał polecenie od ministra Ziobry"Maciej Knapik/Fakty TVN

"Autor widmo"

Kolejny wątek taśm dotyczy człowieka o pseudonimie Krzysztof Suwart, "autora widmo" publikującego na łamach Wirtualnej Polski teksty-laurki dla polityków Zjednoczonej Prawicy i ludzi Zbigniewa Ziobry powiązanych z Funduszem Sprawiedliwości.

Sprawę w 2020 roku ujawniło OKO.press. Dziennikarze portalu ustalili, że za publikacjami pod którymi widniało nazwisko Suwart, stała Patrycja Kotecka, żona Ziobry. "W zamian WP.pl dostawała pieniądze - około 7 mln zł - z Funduszu Sprawiedliwości" - przypomina “Wyborcza”. 

W rozmowie, której treść opublikowała "GW", Tomasz Mraz podejrzewa, że ta sprawa również może być przedmiotem pytań. 

Mraz: - Krzysztof Suwart…

Romanowski: - Eeee…

Urszula D: - Czy to jest jakaś afera?

Mraz: - Był zatrudniony u nas jako doradca do spraw medialnych.

Mraz: - Cały czas był zatrudniony, chyba do końca.

Romanowski: - To ten…

Mraz: - Mąż tej… Mirończuk.

Urszula D.: - Mirończuk… Ale oni wiedzą, że Mirończuk to był Suwart?

Mraz: - Na pewno nie wiedzą.

Romanowski: - Powiem, że o tym zapomniałem. Byłbym bardzo wiarygodny, mówiąc, że nie pamiętam (śmiech).

Taśmy "Wyborczej". Kim był Krzysztof Suwart?
Taśmy "Wyborczej". Kim był Krzysztof Suwart?TVN24

Autorka/Autor:momo//mrz

Źródło: Gazeta Wyborcza

Pozostałe wiadomości

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że nakłaniali oni agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w sprawach wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, byłej posłanki Beaty Sawickiej, Weroniki Marczuk i Bogusława Seredyńskiego. W tym samym postępowaniu prokuratorzy badają wydanie pieniędzy z funduszu operacyjnego CBA na usługi prostytutek w Wiedniu. Śledztwo zostało wszczęte po serii reportaży "Superwizjera".

Wielkie śledztwo w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Podejrzenie nakłaniania do popełnienia przestępstwa

Wielkie śledztwo w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Podejrzenie nakłaniania do popełnienia przestępstwa

Źródło:
TVN24

Lekarze apelowali o szczepienie dzieci na odrę i ostrzegali. Niestety, realizuje się czarny scenariusz. UNICEF alarmuje, że polska populacja straciła zbiorową odporność. Powód to niska wyszczepialność. Wynosi ona sporo poniżej progu bezpieczeństwa - 95 procent.

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Joe Biden uległ zakażeniu COVID-19 i odczuwa łagodne objawy choroby - poinformowała w środę rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Biden był zmuszony do przerwania kampanii wyborczej w Las Vegas i powrotu do domu w Delaware.

Biały Dom: Joe Biden ma COVID-19

Biały Dom: Joe Biden ma COVID-19

Źródło:
PAP

876 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Od października 2023 do końca czerwca 2024 roku podczas operacji obronnej w rejonie wsi Krynki na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim zaginęło 788 ukraińskich żołnierzy - informuje Ukraińska Prawda. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Bronili wsi nad Dnieprem. Media: zaginęło kilkuset wojskowych

Bronili wsi nad Dnieprem. Media: zaginęło kilkuset wojskowych

Źródło:
PAP

Brytyjski tygodnik "The Economist", powołując się na szacunki wywiadowcze, informuje, że problemem rosyjskiej armii stają się w coraz większym stopniu wyczerpujące się zapasy sprzętu, w szczególności starych czołgów i pojazdów opancerzonych. Brak także komponentów do budowy i remontu różnego typu wozów bojowych.

"The Economist": Rosji wyczerpują się zapasy starych czołgów

"The Economist": Rosji wyczerpują się zapasy starych czołgów

Źródło:
PAP

Z balkonu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie w środę, 17 lipca, wypadł pacjent. Nie przeżył upadku. Policja wyjaśnia przyczyny zdarzenia.

Z balkonu wypadł pacjent szpitala, zginął na miejscu

Z balkonu wypadł pacjent szpitala, zginął na miejscu

Źródło:
Kontakt 24

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo "w sprawie dotyczącej wyrządzenia TVP S.A. w likwidacji szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w latach 2018–2024 przez osoby zajmujące się jej sprawami majątkowymi". Spółka mogła stracić około 7 milionów złotych – poinformowała w środę TVP.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w TVP

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w TVP

Źródło:
PAP

Jeden fiński i jeden szwedzki myśliwiec zostały poderwane do rosyjskich samolotów operujących w międzynarodowej przestrzeni nad Morzem Bałtyckim. Według agencji STT piloci rosyjskich myśliwców nie zgłosili wcześniej planu lotu i zmierzali w stronę terytorium Rosji. We wspólnej szwedzko-fińskiej operacji maszyny te zostały odprowadzone poza Bałtyk.

Niezgłoszony przelot rosyjskich samolotów nad Bałtykiem. Fińskie i szwedzkie myśliwce poderwane

Niezgłoszony przelot rosyjskich samolotów nad Bałtykiem. Fińskie i szwedzkie myśliwce poderwane

Źródło:
PAP

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że z zadowoleniem przyjmuje stanowisko J.D. Vance'a, kandydata Donalda Trumpa na wiceprezydenta USA, w sprawie wojny na Ukrainie. Tymczasem - jak pisze Reuters - wśród europejskich sojuszników USA rośnie zaniepokojenie postawą Vance'a w sprawie Ukrainy. Media przypominają, że w przeszłości ten polityk mówił wprost, iż "nie obchodzi go", co się stanie z Ukrainą i że "rosyjsko-ukraiński spór dotyczący granic nie ma nic wspólnego" z bezpieczeństwem narodowym USA.

Siergiej Ławrow o słowach J.D. Vance'a w sprawie Ukrainy: możemy się jedynie cieszyć

Siergiej Ławrow o słowach J.D. Vance'a w sprawie Ukrainy: możemy się jedynie cieszyć

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Demokratyczny kongresmen i kandydat na senatora Adam Schiff wezwał prezydenta USA Joe Bidena do wycofania kandydatury w wyborach prezydenckich. Należący do partyjnej elity polityk wyraził wątpliwość, czy ma on szansę wygrać z Donaldem Trumpem. Amerykańskie media donoszą, że o wycofanie się z wyścigu do Bidena mieli apelować także inni liderzy Partii Demokratycznej, w tym Chuck Schumer czy Nancy Pelosi. 

Czołowi politycy Partii Demokratycznej mieli namawiać Joe Bidena do ustąpienia z funkcji

Czołowi politycy Partii Demokratycznej mieli namawiać Joe Bidena do ustąpienia z funkcji

Źródło:
PAP, CNN

UNICEF alarmuje w sprawie sytuacji w Polsce. Prokuratura odwoła się od decyzji sądu w sprawie aresztu dla Marcina Romanowskiego. Z kolei argentyńscy piłkarze wywołali międzynarodowy skandal. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 18 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Zdaniem śledczych osobą odpowiedzialną za śmierć sześciorga gości luksusowego hotelu w Bangkoku jest najpewniej 56-letnia Sherine Chong. Kobieta miała najpierw podać zatrutą herbatę piątce odwiedzających ją osób, a następnie także sama ją wypić. Z zeznań świadków wyłania się także prawdopodobna przyczyna zabójstwa - Chong miała być winna pozostałym ofiarom ogromne sumy pieniędzy.

Sześć ciał w luksusowym hotelu. Świadkowie o przyczynie zbrodni i wielkich pieniądzach

Sześć ciał w luksusowym hotelu. Świadkowie o przyczynie zbrodni i wielkich pieniądzach

Źródło:
The Straits Times, The Bangkok Post, tvn24.pl

Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą zakazu trzymania psów na uwięzi. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy w tej sprawie.

Zakaz w sprawie psów. Jest projekt

Zakaz w sprawie psów. Jest projekt

Źródło:
PAP

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Samochód wjechał w ogródek restauracji w XX dzielnicy we wschodniej części Paryża – podał dziennik "Le Figaro". Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych. Kierowca był nietrzeźwy i zbiegł z miejsca wypadku.

Wjechał w ogródek restauracji i uciekł. Jedna osoba nie żyje

Wjechał w ogródek restauracji i uciekł. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
PAP

Sześciolatek został potrącony przez ciężarówkę. Załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowała chłopca do szpitala.

Sześciolatek na rowerku potrącony przez ciężarówkę

Sześciolatek na rowerku potrącony przez ciężarówkę

Źródło:
TVN24
Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W wyniku pożaru centrum handlowego w Zigongu w prowincji Syczuan na południowym wschodzie Chin zginęło co najmniej sześć osób - podała państwowa telewizja CCTV. Wcześniej informowano o nieokreślonej liczbie uwięzionych w budynku ludzi.

Pożar centrum handlowego. Są ofiary

Pożar centrum handlowego. Są ofiary

Źródło:
PAP

- Prokuratura ustaliła, że immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego RE nie wyłącza możliwości postawienia zarzutów, zatrzymania i aresztowania - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Dodał, że decyzja sądu w sprawie aresztu dla Marcina Romanowskiego "w żaden sposób nie przekreśla" śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Zapowiedział też, że w ciągu "najbliższych dni" prokuratura odwoła się od decyzji sądu.

Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

"Shogun", "The Bear", "Zbrodnie po sąsiedzku" czy "Detektyw: Kraina nocy" - to seriale, które zdobyły najwięcej nominacji do nagród Emmy 2024. Drugi sezon "The Bear" pobił kolejny rekord w historii amerykańskich nagród. Meryl Streep po raz kolejny zadebiutowała, a 91-letnia Carol Burnett ma szansę na swoją ósmą statuetkę.

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Źródło:
tvn24.pl

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Podróż pociągiem ze Stambułu do Paryża, żeglowanie łódką po włoskim jeziorze Garda, czy może przejazd przez malownicze wioski Irlandii? Oto część z listy 11 podróży po Europie, które według redaktorów magazynu podróżniczego "Conde Nast Traveller" każdy powinien choć raz odbyć w swoim życiu. Co jeszcze znalazło się na ich liście?  

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

- Tajwan powinien płacić Stanom Zjednoczonym za obronę przed Chinami - oświadczył Donald Trump, były prezydent USA i kandydat republikanów w tegorocznych wyborach. Słowa te wywołały początkowo jedynie lakoniczną reakcję Tajpej, ale niedługo później rządząca partia wydała w tej sprawie oświadczenie.

Donald Trump o "płaceniu za obronę". Jest reakcja Tajwanu

Donald Trump o "płaceniu za obronę". Jest reakcja Tajwanu

Źródło:
PAP, Reuters

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

Wydarzenia wokół Marcina Romanowskiego, posła klubu PiS, polityka Suwerennej Polski i byłego wiceministra sprawiedliwości, nabrały tempa. We wtorek usłyszał prokuratorskie zarzuty, ale nie trafi do aresztu, bo nie zgodził się na to sąd. Przypominamy, o co w tym wszystkim chodzi.

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

Źródło:
tvn24.pl
Szedł przebrany za chłopa. Nie bał się o siebie, lecz o 10-letnią przewodniczkę

Szedł przebrany za chłopa. Nie bał się o siebie, lecz o 10-letnią przewodniczkę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dopracowany w najmniejszych szczegółach polski serial kryminalny "Odwilż" zdobył ogromną popularność w całej Europie. Historia o poranionej życiowo policjantce, która nie umie uporządkować swojego życia, a jednocześnie obsesyjnie próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa - hipnotyzuje. Produkcja korzysta z hollywoodzkich schematów, jednak robi to w sposób ciekawy i przemyślany. Pierwszy sezon można obejrzeć na platformie Max. Wkrótce premiera drugiego.

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max 

Źródło:
tvn24.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl