Ustawa represyjna wraca do Sejmu. "Być może będą w tę ślepą uliczkę iść dalej"

TVN24 | Polska

Autor:
ads/pm
Źródło:
TVN24
Senat odrzucił ustawę represyjną. Marek Borowski komentujeTVN24
wideo 2/11
TVN24Senat odrzucił ustawę represyjną. Marek Borowski komentuje

Ustawa represyjna została odrzucona przez Senat i wróci do Sejmu. - Ta ustawa nie może się ostać, bo narusza porządek konstytucyjny i ustrojowy - powiedziała wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy. - Większość sejmowa - PiS z panem ministrem Ziobrą na czele - być może będą w tę ślepą uliczkę iść dalej. Mogę tylko przed tym przestrzec - mówił senator Marek Borowski z Koalicji Obywatelskiej.

Senat odrzucił w piątek po południu ustawę represyjną. Za odrzuceniem nowelizacji głosowało 51 senatorów, poparło ją natomiast 48. Jeden senator nie wziął udziału w głosowaniu.

Teraz ustawa wróci do Sejmu.

"Być może będą w tę ślepą uliczkę iść dalej"

Senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski powiedział po głosowaniu, że "cały proces, który odbył się w Senacie ze wszystkimi konsultacjami, z najlepszymi ekspertami krajowymi i unijnymi, pokazał, że ta ustawa nie nadaje się do stosowania i powinna być odrzucona". 

- Większość sejmowa - PiS z panem ministrem Ziobrą na czele - być może będą w tę ślepą uliczkę iść dalej. Mogę tylko przestrzec przed tym, bo wpędzają nas w kolejne problemy i wewnętrzne, i w ramach Unii Europejskiej - powiedział.

"Wciąż wierzę, że prezydent jednak tej ustawy nie podpisze"

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) podkreślała, że "Senat bardzo dobrze wykonał swoją pracę". - Od kiedy dostaliśmy tę ustawę z Sejmu, pracowaliśmy niemal codziennie. Ta ustawa była przedmiotem obrad trzech komisji senackich, była przedmiotem konsultacji społecznych, zapoznaliśmy się ze wszystkimi opiniami ekspertów - wyliczała.

Dodała, że teraz "liczy na rolę prezydenta" Andrzeja Dudy. - Ja wciąż wierzę, że prezydent jednak tej ustawy nie podpisze. (…) Liczę, że względy prawne będą tutaj przeważały nad względami politycznymi, czyli polityką Prawa i Sprawiedliwości. Liczę, że prezydent pokaże, że jest prezydentem wszystkich obywateli i że los obywateli jest mu bliski - powiedziała.

Jej zdaniem "ta ustawa nadaje się do ponownego napisania" i "nie może się ostać", bo "narusza porządek konstytucyjny, ustrojowy". 

Morawska-Stanecka: wciąż liczę na to, że prezydent nie podpisze ustawy represyjnej17.01 | Ustawa represyjna została odrzucona przez Senat i wróci do Sejmu. - Ta ustawa nie może się ostać, bo narusza porządek konstytucyjny i ustrojowy - powiedziała wicemarszałek Senatu z Lewicy Gabriela Morawska-Stanecka.

"Nie tylko Senat jest przeciwny"

Senator KO Bogdan Borusewicz przypominał, że "nie tylko Senat jest przeciwny" tej ustawie. - Też Komisja Europejska, sędziowie, korporacje sędziowskie, adwokackie, Parlament Europejski - mówił.

Jego zdaniem "to nie jest dobra sytuacja dla Polski". - Myślę, że prezydent zdecyduje się na zabieg, którym byłoby odesłanie do Trybunału Konstytucyjnego tej ustawy celem zbadania przed podpisaniem - dodał.

Źródło: TVN24

Autor:ads/pm

Raporty: