TVN24 | Polska

Francuski profesor kontra polski wiceminister. Kaleta: wstępnie potwierdzam swój udział

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//now
Źródło:
TVN24
Laurent Pech zabrał głos na posiedzeniu zespołu parlamentarnegoTVN24
wideo 2/17
TVN24Laurent Pech zabrał głos na posiedzeniu zespołu parlamentarnego

Rzecznik Praw Obywatelskich zaprosił wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kaletę do udziału w debacie na temat reformy sądownictwa. W spotkaniu miałby uczestniczyć też Laurent Pech, francuski ekspert prawa europejskiego, z którym wcześniej Kaleta spierał się w dyskusjach o sposobach powoływania sędziów. "Wstępnie potwierdzam swój udział. Jednak dziwi mnie, że nie chce Pan stanąć do niej osobiście, lecz zasłania się gościem z zagranicy" - napisał wiceminister.

Sejm 23 stycznia zdecydował się odrzucić uchwałę Senatu, który nie zaakceptował ustawy dyscyplinującej sędziów. Ustawa represyjna trafiła na biurko prezydenta. Głowa państwa ma 21 dni na podjęcie decyzji w jej sprawie. Jednym z wnioskodawców projektu tej nowelizacji był Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości i poseł klubu Prawa i Sprawiedliwości. Przekonywał, że proponowane zmiany "to skopiowanie przepisów obowiązujących we Francji".

"O ile mi wiadomo, Francja jest UE, w UE są również Niemcy, w których sędziów powołują bezpośrednio politycy. Kwalifikowanie naszych partnerów z UE jako państw autorytarnych jest nie na miejscu" - pisał na Twitterze 12 grudnia. Wówczas w polemikę z Kaletą w mediach społecznościowych wszedł profesor prawa na Uniwersytecie Middlesex w Londynie Laurent Pech, który przedstawił siebie jako "eksperta do spraw niezależności sądowej we Francji, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i prawa UE".

LAURENT PECH ODPOWIADA SEBASTIANOWI KALECIE >>>

Z kolei w połowie stycznia, kiedy ustawa represyjna była na etapie prac senackich, odbyło się posiedzenie parlamentarnego zespołu obrony praworządności, w którym udział brał między innymi profesor Laurent Pech. Wówczas to Sebastian Kaleta napisał w mediach społecznościowych, że "bardzo żałuje", iż nie został zaproszony na to posiedzenie i że nie mógł zadać pytań profesorowi Pechowi.

Przepisy jak we Francji? Francuski prawnik reaguje na wpis wiceministraFakty po południu

"Pana relacje z Profesorem Pechem mają już swoją historię"

W niedzielę do Sebastiana Kalety zwrócił się na Twitterze Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. "Szanowny Panie Ministrze, 18 marca w Warszawie będzie Profesor Laurent Pech. Czy zgodzi się Pan na debatę o reformie sądownictwa, rozwiązaniach francuskich i rządach prawa w UE? Czy podejmuje Pan rękawicę? Miejscem debaty może być Biuro RPO" - poinformował.

"Szanowny Panie Rzeczniku, proszę o przesłanie szczegółów propozycji debaty. Wstępnie potwierdzam swój udział. Jednak dziwi mnie, że nie chce Pan stanąć do niej osobiście, lecz zasłania się gościem z zagranicy, ale oczywiście nie stanowi to dla mnie przeszkody" - napisał w odpowiedzi Kaleta.

"Świetnie. Uzgodnimy zatem szczegóły. A co do mojego udziału - Pana relacje z Profesorem Pechem mają już swoją historię i dynamikę. Nie śmiałbym nawet konkurować o publiczną atencję" - kontynuował wymianę zdań Bodnar.

"Cóż, czyli oddaje Pan pole w dyskusji o kluczowych dla Polski sprawach zagranicznemu akademikowi. To nie jest brak śmiałości, lecz odwagi" - skwitował Sebastian Kaleta.

ZOBACZ RAPORT TVN24.PL O USTAWIE REPRESYJNEJ >>>

Autor:mjz//now

Źródło: TVN24