Polska

Departament Stanu USA o sytuacji w Polsce. MSZ odpowiada

Polska

[object Object]
Wypowiedź rzecznik Departamentu Stanu z 20 lipcatvn24
wideo 2/26

"Polski rząd dąży do stanowienia prawa, które zdaje się zmniejszać niezależność sądownictwa i osłabiać rządy prawa w Polsce" - napisano w oświadczeniu Departamentu Stanu USA, które ukazało się w piątek. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych szybko na nie odpowiedziało.

W czwartek przedstawicielka urzędu odpowiadającego za amerykańską dyplomację, została zapytana w Waszyngtonie przez korespondenta "Faktów" TVN Marcina Wronę o to, czy Departament Stanu USA przygląda się ostatnim wydarzeniom w Polsce, dotyczącym zmian w sądownictwie. Heather Nauert stwierdziła wtedy na konferencji prasowej, że "silna i zdrowa demokracja w Polsce jest nieodzowną częścią stosunków polsko-amerykańskich".

W piątek 21 lipca na stronie Departamentu Stanu ukazało się następnie oświadczenie zatytułowane "Polska: niezależność sądownictwa".

Poniżej publikujemy pełny tekst oświadczenia w języku polskim i angielskim. "Polski rząd dąży do stanowienia prawa, które zdaje się zmniejszać niezależność sądownictwa i osłabiać rządy prawa w Polsce. Wzywamy wszystkie strony do zapewnienia, że jakakolwiek reforma sądownictwa nie będzie naruszać polskiej konstytucji lub międzynarodowych zobowiązań prawnych oraz, że będzie szanować zasady niezależności władzy sądowniczej i rozdziału władz.

Polska jest bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i silna i zdrowa demokracja w Polsce ma żywotne znaczenie dla relacji między naszymi państwami.

Pozostajemy ufni w siłę polskiej demokracji oraz zdolność Polaków do zajęcia się tymi kwestiami na drodze dialogu i kompromisu, by zapewnić, że polskie instytucje demokratyczne oraz mechanizmy zachowania równowagi politycznej w pełni funkcjonują i są szanowane".

Treść oświadczenia w oryginalnej formie

"The Polish government has continued to pursue legislation that appears to undermine judicial independence and weaken the rule of law in Poland. We urge all sides to ensure that any judicial reform does not violate Poland’s constitution or international legal obligations and respects the principles of judicial independence and separation of powers.

Poland is a close ally of the United States, and a strong and healthy democracy in Poland is vital to relations between our two countries.

We remain confident about the strength of Poland’s democracy and the ability of Poles to address these issues through dialogue and compromise to ensure Poland’s democratic institutions and system of checks and balances are fully functioning and respected."

Reakcja polskiego MSZ

Do oświadczenia amerykańskiego Departamentu Stanu szybko odniosło się polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenia MSZ w języku polskim i angielskim.

"Oświadczenie MSZ w sprawie stanowiska rzecznika Departamentu Stanu USA dotyczącego trwających w Polsce prac ustawodawczych.

Wyrażamy zaskoczenie faktem, że rzecznik Departamentu Stanu USA zajęła oficjalne stanowisko w sprawie trwających w Polsce prac ustawodawczych.

Wszelkie oświadczenia dotyczące tej kwestii są przedwczesne z uwagi na fakt, że proces legislacyjny nadal trwa. Ustawa reformująca sądownictwo nie będzie podważać niezależności sądów i sędziów, ma ona jedynie na celu przywrócenie szacunku obywateli dla sądownictwa. Reformy proponowane w Polsce pozostają w duchu systemów sądowniczych innych państw europejskich."

Oświadczenie polskiego MSZ w języku angielskim

"MFA statement on the US State Department spokesperson's position regarding pending legislation in Poland

We are surprised that the US State Department spokesperson has taken a public position regarding pending legislation in Poland.

The fact that the legislative process is still underway makes any such pronouncements premature. The judicial reform bill in question will not affect the independence of courts or judges and seeks only to regain the citizens’ respect for the judiciary. Reforms proposed in Poland are in the spirit of judicial systems in other European countries."

Autor: mm\mtom / Źródło: state.gov, mfa.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: AgnosticPreachersKid CC BY SA Wikipedia

Pozostałe wiadomości