Premier: nie cofniemy się, reforma sądownictwa musi być przeprowadzona

Polska

Premier zapowiedziała, że rząd nie wycofa się z reformy sądownictwatvn24
wideo 2/4

Premier Beata Szydło zapewniła, że jej rząd nie wycofa się z reformy sądownictwa. Szydło podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu była pytana o negatywne opinie na temat projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

- Odpowiedzialność za funkcjonowanie państwa bierze rząd, którym mam zaszczyt kierować. Biorę odpowiedzialność za te projekty, które trafiają jako rządowe do Sejmu. Pan minister sprawiedliwości bierze odpowiedzialność za projekt, który przygotował - powiedziała Szydło.

- To jest w tej chwili zdecydowane. Nie cofniemy się. Reforma sądownictwa musi być przeprowadzona - dodała.

Premier przypomniała, że reforma, którą przygotowuje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, jest wprowadzana, ponieważ sądy teraz nie funkcjonują tak, jak oczekiwaliby tego Polacy.

- To są postulaty, z którymi spotykaliśmy się bardzo często w kampanii wyborczej i również teraz - historie opisywane przez ludzi, którzy zostali skrzywdzeni przez sądy - tłumaczyła Szydło.

Przypomniała, że wiele takich sytuacji opisywały media. - Interwencje sędziowskie na telefon, po interwencjach polityków - to są fakty, z którymi mamy do czynienia i nie jest to nic dziwnego - dodała.

W ocenie premier każdy rząd, który ma poczucie odpowiedzialności za państwo, i uważa, że ono ma lepiej funkcjonować i stać po stronie obywateli, "musi przeprowadzić taką reformę sądownictwa - i my to realizujemy".

"Nie będziemy się wycofywać"

Pytana, czy w związku z negatywnymi opiniami m.in. Biura Legislacyjnego Sejmu i zbyt krótkim czasem na przygotowanie innych opinii trzeba przeprowadzić pierwsze czytanie projektu już podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, premier odparła, że tak.

- Powinniśmy byli wcześniej przystąpić do tej reformy i to jest ostateczny czas. Nie będziemy się z niej wycofywać - podkreśliła.

Zaznaczyła, że przy każdym projekcie, który jest przygotowywany, są różne opinie. - Jest moment również na to, żeby pracować w komisji podczas prac parlamentarnych, nad ewentualnymi poprawkami, ale reforma sądownictwa rusza i jest to kolejna reforma z tych dużych, zapowiedzianych przez rząd. I nie cofniemy się - mówiła dziennikarzom Szydło.

KRS o projekcie

We wtorek na stronie Krajowej Rady Sądownictwa pojawiła się opinia Rady na temat poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o KRS oraz niektórych innych ustaw.

CZYTAJ OPINIĘ KRS DO PROJEKTU ZMIANY USTAWY O KRAJOWEJ RADZIE SĄDOWNICTWA

Rada zgłosiła do niego kilka uwag. Wskazano, że w projekcie brakuje regulacji niezbędnych do jego przyjęcia, a także regulacji dotyczącej zarządzania wyborów w przypadku wygaśnięcia mandatu członka KRS z innej przyczyny niż upływ kadencji. Jak zaznaczyła Rada, nie wskazano również zasadnej likwidacji ogólnopolskich organów samorządu sędziowskiego.

Autor: mw//plw / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24