Ustawa hazardowa przyjęta w ekspresowym tempie

TVN24

Aktualizacja:

Siedem dni - tylko tyle czasu pracowano w Sejmie nad przyjęciem tzw. ustawy hazardowej. "Za" głosowało 234 posłów, 177 wstrzymało się, a 8 było przeciw. Podczas wcześniejszych głosowań Sejm odrzucił większość poprawek opozycji.

Głosowanie odbyło się o godzinie 22. Wzięło w nim udział 419 posłów. Ustawa została przyjęta w trybie pilnym.

Wcześniej posłowie sejmowej komisji finansów publicznych odrzucili większość z 30 zgłoszonych poprawek do ustawy hazardowej. Padła m.in. propozycja PiS, pozwalająca postawić w kasynie najwyżej 30 automatów do gier (wg ustawy - 70 maszyn). Michał Boni stwierdził, że decyzje zostały podjęte bardzo uważnie. - Bardzo precyzyjnie każdą poprawkę analizowaliśmy. Jestem też wdzięczny za te poprawki, które jeszcze bardziej zwiększyły ograniczenia - stwierdził minister w kancelarii premiera, myśląc m.in. o poprawce PiS na temat ograniczenia liczby salonów bingo.

Jednak według Mariusza Błaszczaka z PiS przyjęta ustawa nie spełnia pokładanych w niej nadziei. - To, co zostało przyjęte przez Sejm tylko w nieznacznym stopniu ogranicza hazard, dlatego że wzmacnia bardzo wlaścicieli kasyn - stwierdził.

Rządowy projekt ustawy gotowy był już 10 listopada. Dwa dni później trafił do Marszałka Sejmu. 18 listopada we wtorek posłowie rozpoczęli głosowania nad poprawkami opozycji.

Teraz Senat

Ustawa w piątek ma trafić do Senatu. Gdyby ten nie wprowadził poprawek do ustawy, tego też dnia zakończyłyby się parlamentarne prace nad nią i ustawa trafiłaby do prezydenta. Senator PiS Zbigniew Romaszewski stwierdził w "Kropce nad i", że jeśli Senat w piątek przyjmie ustawę, "zachowa się niepoważnie".

Warunki prezydenta

W czwartek prezydencki minister Paweł Wypych zapowiedział, że Lech Kaczyński podpisze ustawę hazardową, ale pod kilkoma warunkami. Musi być ona "zgodna z konstytucją, ograniczać dostępność do hazardu, zwłaszcza dla osób niepełnoletnich, regulować rynek hazardowy i nie powodować, że "znaczna część tego rynku zejdzie do hazardowego podziemia" - wyliczał Wypych.

Hazard do likwidacji

Projekt ustawy o grach hazardowych przewiduje m.in. znaczny wzrost opodatkowania hazardu, zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami. Zakłada też, że nie będą wydawane nowe zezwolenia na prowadzenie salonów gier z automatami i punktów z automatami o niskich wygranych. Instytucje te będą mogły działać do wygaśnięcia obowiązujących już pozwoleń. W stosunku do obecnie obowiązującej ustawy podniesiono niektóre wysokości stawek podatku.

Prowadzenie działalności niezgodnej z ustawą będzie karane. W przypadku gry hazardowej organizowanej bez koncesji lub zezwolenia, wyniesie ona 100 proc. przychodu z urządzanej gry. 12 tys. od każdego automatu zapłaci firma w przypadku urządzania gry na automatach poza kasynem, a kara 100 proc. uzyskanej wygranej będzie grozić za uczestnictwo w grze hazardowej organizowanej bez koncesji lub zezwolenia.

Pracę nad ustawą rozpoczęły się po ujawnieniu przez media tzw. afery hazardowej. Zamieszani w nią są prominentni politycy PO.

PRZECZYTAJ RAPORT NT. AFERY HAZARDOWEJ

nsz//mat,kwj

- delegalizacja gier na automatach poza kasynami - działalność kasyn będzie podlegać koncesjonowaniu - zakaz urządzania wideoloterii - zakaz organizowania gier w Internecie i uczestnictwa w nich - walka z hazardem wśród osób poniżej 18. roku życia - wyższe podatki dla branży hazardowej (np. na automatach o niskich wygranych zwiększą się prawie trzykrotnie - ze 180 do 480 euro, w pozostałych przypadkach osiągną poziom nawet 50 proc.) - wyższe dopłaty do gier - zaostrzenia zakazu reklam hazardu i podmiotów organizujących gry hazardowe. - prowadzący ośrodki gry będą musieli prowadzić rejestr gości - ośrodki gier będą musiały posiadać audiowizyjny system kontroli gier na stołach Główne zmiany w ustawie hazardowej

Źródło: PAP, TVN24, tvn24.pl