"Zawsze będziemy brać pod uwagę kobietę, jej sytuację i ochronę prawną"

TVN24 | Polska

Autor:
js//now
Źródło:
PAP
Zbigniew Ziobro podsumował 100 dni obowiązywania ustawy antyprzemocowejTVN24
wideo 2/5
TVN24Zbigniew Ziobro podsumował 100 dni obowiązywania ustawy antyprzemocowej

Zawsze będziemy brać pod uwagę kobietę, jej sytuację i ochronę prawną, jaką państwo powinno ją zawsze otaczać - mówił w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Podsumował 100 dni obowiązywania tak zwanej ustawy antyprzemocowej. Z danych przedstawionych przez resort danych wynika, że przepisy pozwoliły na izolację sprawców przemocy w niemal 800 przypadkach.

Na konferencji prasowej poświęconej tak zwanej ustawie antyprzemocowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wystąpił z wiceministrem Marcinem Romanowskim, który był odpowiedzialny za przygotowanie ustawy. Chodzi o obowiązujące od listopada ubiegłego roku przepisy, których celem była skuteczniejsza ochrona ofiar przemocy przed ich oprawcami. Ustawa nazywana antyprzemocową wprowadziła odrębne szybkie postępowanie w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia zajmowanego wspólnie z ofiarą mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do niego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- To bardzo ważna ustawa, zwłaszcza dla kobiet. W ogromnej większości bowiem kobiety stają się ofiarami przemocy. Też dla dzieci, bo dzieci często towarzyszą temu dramatycznemu przebiegowi napaści domowej, która miała miejsce w Polsce na przestrzeni ostatnich lat - powiedział Ziobro.

Minister mówił, że kobiety często skarżyły się na brak właściwego wsparcia ze strony państwa i zostawały same w rękach sprawców. - My pokazaliśmy, że (...) jesteśmy zwolennikami realnej pomocy kobietom, tym, które znajdują się w konkretnej sytuacji opresji.(...) My nie wprowadzamy ideologii, ale wprowadzamy rozwiązania, które działają - dodał.

- Chcemy powiedzieć, że zawsze będziemy brać pod uwagę kobietę, jej sytuację i ochronę prawną, jaką państwo powinno ją zawsze otaczać. Zwłaszcza kiedy jest ofiarą przemocy, Ministerstwo Sprawiedliwości ma obowiązek działać i proponować rozwiązania - podkreślił Ziobro.

Wiceminister sprawiedliwości: w niemal 800 przypadkach zastosowano izolację sprawców

Również wiceminister Romanowski ocenił, że sto dni funkcjonowania ustawy antyprzemocowej pokazało, iż jest to skuteczne narzędzie do tego, by chronić osoby najsłabsze i izolować sprawców przemocy od ofiar.

Na mocy nowych przepisów funkcjonariusze policji, a także Żandarmerii Wojskowej nabyli uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu opuszczenia mieszkania lub zakazu zbliżania się do niego. - Przez te niecałe sto dni (...) zastosowano zakaz lub nakaz w 776 przypadkach, w prawie 97 procentach to jest zakaz lub nakaz stosowany w stosunku do mężczyzn. To też pokazuje, jak bardzo kobiety potrzebowały tej ochrony - powiedział wiceminister.

Jak wynika z danych przedstawionych przez resort, w 564 przypadkach chodziło o nakaz opuszczenia mieszkania połączony z zakazem zbliżania się do niego, w 128 - o sam zakaz zbliżania się do mieszkania, a w 84 - o sam nakaz jego opuszczenia.

- Z naszych danych wynika, że wcześniej sądowy proces nakazania sprawcy opuszczenia mieszkania trwał średnio 143 dni. Przez 143 dni ofiara pozostawała pod jednym dachem ze sprawcą przemocy. Teraz interwencja policyjna trwa około godziny, do półtorej godziny - mówił wiceminister.

Dodał ponadto, że dobre działanie ustawy możliwe było dzięki współpracy z funkcjonariuszami policji oraz Żandarmerii Wojskiej. - W okresie vacatio legis ustawy przeprowadziliśmy szkolenie, przeszkoliliśmy ponad 30 tysięcy osób - wskazał Romanowski. Jak podkreślił, osoby zagrożone przemocą domową zgłaszają się również do ośrodków Funduszu Sprawiedliwości.

- Przez te trzy miesiące funkcjonowania ustawy do naszych ośrodków po pomoc zgłosiło się dodatkowych 2200 osób, a łączna liczba osób, które na stałe korzystają z pomocy, to 11,5 tysiąca - powiedział.

Co zakłada ustawa antyprzemocowa?

Ustawa antyprzemocowa zakłada wprowadzenie odrębnego szybkiego postępowania w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do niego. Uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu w tych sprawach przyznano policji i Żandarmerii Wojskowej. Nakaz obowiązuje przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres.

Na mocy nowych przepisów policja jest zobowiązana do regularnego sprawdzania, czy osoba objęta zakazem zbliżania się do mieszkania stosuje się do nałożonej na nią sankcji. Jeżeli nie będzie tego robić, będzie podlegać karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, czyli narazi się na odpowiedzialność wykroczeniową egzekwowaną w trybie przyspieszonym.

Ustawa przewiduje również usprawnienie przebiegu postępowania sądowego, które powinno zakończyć się w ciągu 30 dni. Szybka procedura ma być możliwa między innymi dzięki temu, że pisma procesowe doręczać może policja, a nie jedynie poczta. Policja jest też zobowiązana do udzielania sądowi wszelkiej pomocy, niezbędnej do szybkiego zakończenia sprawy, np. przy ustaleniu adresu świadka.

Autor:js//now

Źródło: PAP