Ustawa anty-TVN uchwalona przez Sejm. Relacje zagranicznych stacji telewizyjnych

Autor:
momo\mtom
Źródło:
TVN24, BBC, Euronews, Deutsche Welle
Zagraniczne telewizje o przegłosowaniu ustawy anty-TVN
Zagraniczne telewizje o przegłosowaniu ustawy anty-TVNBBC/EURONEWS/DEUTSCHE WELLE
wideo 2/4
BBC/EURONEWS/DEUTSCHE WELLEZagraniczne telewizje o przegłosowaniu ustawy anty-TVN

Środowe głosowanie w Sejmie i przyjęcie ustawy anty-TVN odbiło się echem poza granicami Polski. O sprawie informują najważniejsze stacje informacyjne, w tym BBC, Deutsche Welle czy Euronews.

W środę Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji nazywaną ustawą anty-TVN. Projekt poparło 228 posłów, przy 216 głosach przeciw oraz 10 głosach wstrzymujących się. PiS-owski projekt w zgodnej opinii komentatorów wymierzony jest w niezależność stacji TVN. Przeciwko zmianom w ustawie medialnej zaprotestowało wielu dziennikarzy, polityków i instytucji.

O środowych wydarzeniach w polskim parlamencie donosiły największe światowe stacje telewizyjne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

BBC: Amerykanie się przyglądają

- Polski parlament przegłosował ustawę, która zdaniem jej przeciwników zwiększy kontrolę prawicowego rządu nad mediami - informowała prezenterka brytyjskiej stacji BBC. Jak dodała, Stany Zjednoczone wyraziły głębokie zaniepokojenie, twierdząc, że to zagrożenie wolności. - Prawo ogranicza kapitał spoza Europy. Jedna ze stacji telewizyjnych najbardziej krytycznych wobec rządu jest własnością amerykańskiej grupy Discovery. Rzecznik amerykańskiego departamentu stanu powiedział, że przygląda się wydarzeniom w Polsce - relacjonowała brytyjska dziennikarka.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zagraniczne media piszą o przyjęciu w Polsce ustawy anty-TVN

Euronews: nacjonalistyczne PiS

- Polski Sejm przegłosował nową kontrowersyjną ustawę medialną, która może doprowadzić do utraty koncesji przez największą niezależną stację telewizyjną - donosiła stacja Euronews.

W materiale telewizji na temat lex TVN padło stwierdzenie, że ustawa "została przegłosowana w trakcie burzliwej sesji parlamentu".

- Została ona stworzona przez nacjonalistyczną rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość. Prawo zabrania podmiotom spoza Europejskiej Strefy Gospodarczej posiadania kontrolującego pakietu w polskich firmach medialnych. Opozycja twierdzi, że ustawa została stworzona z myślą o stacji TVN, która często krytykuje Prawo i Sprawiedliwość, rządzące w Polsce od 2015 roku - informowała dziennikarka europejskiego kanału informacyjnego. Przypomniała, że TVN jest częścią amerykańskiej grupy medialnej Discovery.

Zagraniczna prasa o przegłosowaniu ustawy anty-TVN
Zagraniczna prasa o przegłosowaniu ustawy anty-TVNTVN24

Deutsche Welle: przyszłość rządu jest niepewna

Widzowie stacji Deutche Welle usłyszeli w środę, że "polski rząd przegłosował nową kontrowersyjną ustawę medialną". - Jej projekt podzielił koalicję rządzącą i spowodował polityczny wstrząs. Przyszłość rządu jest niepewna - mówił prezenter niemieckiej telewizji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Lex anty-TVN, protesty i sytuacja w rządzie po odejściu Gowina. Zagraniczne media komentują

Jak tłumaczył, "nowe prawo dotknie TVN, stację informacyjną, która była krytyczna wobec rządu". - Nowa ustawa przegłosowana w środę przez parlament uniemożliwi firmom spoza Europy kontrolę nad polskimi mediami. Koncern, do którego należy TVN, ma siedzibę w Ameryce. Koncesja stacji wygasa we wrześniu. Jej utrata byłaby wielkim ciosem dla niezależnych mediów w Polsce - mówił dziennikarz.

Autor:momo\mtom

Źródło: TVN24, BBC, Euronews, Deutsche Welle

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości