TVN24 | Polska

Rzecznik rządu o ustawie anty-TVN: mamy większość, by ją przyjąć

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kg
Źródło:
PAP
Rzecznik rządu o procedowaniu ustawy anty-TVNTVN24
wideo 2/21
TVN24Rzecznik rządu o procedowaniu ustawy anty-TVN

Jestem przekonany, że jest w Sejmie większość, która jest w stanie przyjąć projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji - przekonywał rzecznik rządu Piotr Mueller. Ustawa ta, nazywana anty-TVN lub lex TVN, jest wymierzona w niezależność stacji TVN.

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN.

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Ta wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym zeszłego roku. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. 

Czytaj więcej o ustawie anty-TVN w raporcie tvn24.pl.

Rzecznik rządu: mamy większość, by przyjąć tę ustawę na tym posiedzeniu Sejmu

Rzecznik rządu Piotr Mueller w programie #RZECZoPOLITYCE w rp.pl powiedział, że "jest prawdopodobne", że ustawa anty-TVN zostanie przyjęta na trwającym posiedzeniu Sejmu. - Jestem przekonany, że jest większość, która jest w stanie przyjąć ten projekt na tym posiedzeniu Sejmu - mówił.

Niedługo później wicemarszałek Sejmu z PiS Ryszard Terlecki przekazał, że Sejm zajmie się tą ustawą "raczej na posiedzeniu 11 sierpnia".

Pytany o zapowiadane poprawki do projektu, rzecznik rządu odparł, że na pewno "jest przestrzeń do dyskusji". - Ale to nie może być też tak, że odmawia się polskiemu parlamentowi możliwości regulowania spraw, które są elementem decyzji polskiego parlamentu, a nie jakiegokolwiek innego - powiedział.

Rzecznik rządu: poprawka proponowana przez Kukiza jest ciekawa, warto się pochylić

Mueller w rozmowie z dziennikarzami powiedział później, że "w Sejmie niektóre projekty są procedowane nawet kilka miesięcy". - Mam nadzieję, że ten projekt (ustawy anty-TVN - red.) będzie możliwie szybko przeprocedowany, żeby zamknąć ten temat, przyjąć albo nie przyjąć poprawki. Niektóre procesy w Sejmie trwają nieco dłużej. Jak jest za szybko to jest zarzut, a teraz jak jest za wolno, to też zarzut - dodał.

Mueller był też pytany o poprawkę proponowaną przez ugrupowanie Pawła Kukiza, która zakłada dodanie do ustawy zapisu zakazującego przejmowanie mediów prywatnych przez spółki Skarbu Państwa. - To ciekawa poprawka, trzeba się przyjrzeć temu rozwiązaniu. Taka dyskusja powinna się odbyć na posiedzeniu komisji sejmowej. Być może ona nie powinna być zbyt szybka. Warto się nad tym pochylić - powiedział rzecznik rządu.

Autor:ads/kg

Źródło: PAP