Spotkanie u marszałka Senatu. Grodzki: sekretarz Donfried przekazała nam wiadomość od prezydenta Bidena

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Tomasz Grodzki spotkał się z Karen Donfried, asystent sekretarza stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich
Tomasz Grodzki spotkał się z Karen Donfried, asystent sekretarza stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich
TVN24
TVN24Tomasz Grodzki spotkał się z Karen Donfried, asystent sekretarza stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich

Rozmawialiśmy na temat wojny w Ukrainie oraz roli Polski i USA - mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki po spotkaniu z Karen Donfried, asystent amerykańskiego sekretarza stanu do spraw europejskich i euroazjatyckich. Rozmowy dotyczyły też praworządności, praw mniejszości i wyborów parlamentarnych. Grodzki mówił, że Donfried przekazała, iż prezydent USA Joe Biden "niezwykle ceni Polskę jako alianta w tej wojnie", ale "bardzo uważnie patrzy na przestrzeganie tych fundamentalnych zasad, które nas spajają".

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się w czwartek w Warszawie z Karen Donfried, asystent sekretarza stanu USA do spraw europejskich i euroazjatyckich. Po spotkaniu rozmawiał z dziennikarzami. Mówił, że Donfried zna Polskę bardzo dobrze, ponieważ przez lata była szefem amerykańskiego think-tanku German Marshall Fund. Opowiedział także o rozmowie z Donfried.

- Poruszyliśmy kilka tematów. Po pierwsze, co oczywiste, w obecności pana ambasadora Marka Brzezinskiego, temat wojny w Ukrainie oraz roli Polski i USA. Ale kolejne tematy dotyczyły praworządności, praw mniejszości, jak również prognoz dotyczących wyborów, które czekają nas jesienią - przekazał Grodzki.

Grodzki: sekretarz Donfried przekazała nam wiadomość od prezydenta Bidena

Przyznał, że podczas spotkania panowała zgoda, iż ścisła współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, które są naszym głównym sojusznikiem, oraz w ramach NATO i Unii Europejskiej, to "najlepsza droga do zwycięskiego zakończenia wojny na Ukrainie".

- Pani sekretarz Donfried przekazała nam również wiadomość od prezydenta (Joe) Bidena, że niezwykle ceni Polskę jako alianta w tej wojnie, ale równocześnie cieszy się, że Polska pozostaje w rodzinie wolnego świata i bardzo uważnie patrzy na przestrzeganie tych fundamentalnych zasad, które nas spajają, czyli: praworządność, szacunek dla mniejszości, dla LGBT, wolnych mediów - wyliczał marszałek Senatu.

Mówił, że wizyta Joe Bidena w Polsce jest przygotowywana, ale między innymi ze względów bezpieczeństwa "jest jeszcze za wcześnie, by o tym mówić".

Brzezinski: dialog wzmacnia dwustronną współpracę

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski - który również pojawił się w czwartek na rozmowach w Senacie - opublikował na Twitterze wpis, w którym podziękował Donfried za spotkanie. "Dialog wzmacnia dwustronną współpracę między naszymi krajami w zakresie bezpieczeństwa i energii jądrowej. Wspólnie angażujemy się również we wspieranie Ukrainy" - napisał.

Dyplomata udostępnił przy tym wpis ambasady, w którym zacytowano amerykańską urzędniczkę: "Nie przypominam sobie czasu, kiedy strategiczne partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Polską było ważniejsze i bardziej efektywne".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości