TVN24 | Polska

Andrzej Duda na szczycie żywnościowym ONZ: Polska chce, by produkcja żywności służyła zrównoważonemu rozwojowi

TVN24 | Polska

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Duda: zadajemy sobie pytanie, jaki będzie świat postpandemiczny
TVN24Duda: zadajemy sobie pytanie, jaki będzie świat postpandemiczny

Prezydent Andrzej Duda na szczycie żywnościowym Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w Nowym Jorku powiedział, że Polska wspiera wysiłki na rzecz transformacji systemów żywnościowych i dostosowania ich do potrzeb zrównoważonego rozwoju od lat podejmując działania w tym zakresie.

Wystąpienie w formule online na organizowanym przez Światowy Program Żywnościowy ONZ szczycie Food Systems Summit to jeden z głównych punktów trzeciego dnia wizyty prezydenta w USA.

Spotkanie jest poświęcone zrównoważonemu rolnictwu, transportowi żywności oraz bezpieczeństwu zasobów, co według prezydenta jest szczególnie ważne dla Polski jako "znaczącego producenta i eksportera wysokiej jakości żywności i produktów rolnych".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- Od lat podejmujemy krajowe działania w tym obszarze. Znajduje to odzwierciedlenie w dwóch dokumentach przyjętych w ostatnich latach: Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2030 - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Zaznaczył, że oba dokumenty "wskazują sektor żywności wysokiej jakości jako strategiczny dla polskiej gospodarki", a niektóre z zaleceń są już realizowane, "przyczyniając się do trwałego wzrostu dochodów mieszkańców wsi, zmniejszając rozwarstwienie ekonomiczne i społeczne oraz poprawiając stan środowiska naturalnego".

Andrzej Duda o transformacji systemów żywnościowych

Zdaniem głowy państwa Polska zdecydowanie opowiada się za budowaniem systemu identyfikacji żywności, tak by pośrednicy, sprzedawcy detaliczni i konsumenci wiedzieli, jak i gdzie produkowana jest żywność, co "pomoże promować zdrowy styl życia i właściwe nawyki żywieniowe, ale także przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i jakości żywności oraz będzie lepiej zapobiegać jej marnotrawieniu".

- Polska wspiera wysiłki na rzecz transformacji systemów żywnościowych i dostosowania ich do potrzeb zrównoważonego rozwoju od lat podejmując działania w tym zakresie – oświadczył. Prezydent zwrócił również uwagę na rolę edukacji, zwłaszcza dzieci i młodzieży, w tym zakresie oraz prawidłowego oznakowania produktów. Podkreślił również znaczenie lokalnych tradycji przy wyrobie produktów spożywczych.

- Dzisiejszy szczyt powinien pomóc w wygenerowaniu pomysłów oraz energii, które będą napędzać pozytywną transformację systemów żywnościowych w nadchodzących latach i zapewnią postęp w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju - powiedział na koniec swojego wystąpienia prezydent Duda.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości