Urzędniczka ministerstwa od hazardu z zarzutami

Polska

Aktualizacja:

Przekroczenie uprawnień oraz polecenie poświadczenia nieprawdy w dokumencie zarzucili we wtorek śledczy z Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku Annie C., zastępcy dyrektora Departamentu Służby Celnej W Ministerstwie Finansów. Kobieta zajmuje się resorcie sprawami hazardu. - Została już podjęta decyzja o odwołaniu jej z funkcji - ujawnia w rozmowie z nami Magdalena Kobos, rzecznik ministerstwa.

- Urzędniczka ministerstwa usłyszała wczoraj zarzut z artykułu 231. Chodzi o działanie na szkodę interesu publicznego poprzez przekroczenie swoich uprawnień - potwierdza w rozmowie z portalem tvn24.pl Janusz Kordulski, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku.

Nieprawidłowości przy "bandytach"

Zarzuty dla Anny C. dotyczą roku 2009. Według informacji, potwierdzonych nam przez prokuraturę, urzędniczka miała zgodzić się na rejestrację automatów (tzw. jędnorękich bandytów), które nie powinny jej uzyskać. - Chodzi o nieprawidłowości w procedurach z udzielaniem zezwoleń na prowadzenie działalności dotyczącej gry na automatach o niskich wygranych.

Wydana zgoda dotyczyła automatów, które nie spełniały warunków ustawowych (w rzeczywistości były to maszyny o wysokich wygranych - red.) - tłumaczy Kordulski. Według naszych nieoficjalnych informacji C. miała zezwolić wbrew prawu na zarejestrowanie około 20 tysięcy takich maszyn. Straty z tego tytułu dla Skarbu Państwa mogą wynosić miliony złotych.

Urzędniczka "wysokiej półki" już odwołana

Urzędniczka została zatrzymana we wtorek w ministerstwie przez funkcjonariuszy CBŚ. Zastosowano wobec niej środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju. - W ministerstwie finansów została już podjęta decyzja o odwołaniu tej osoby z zajmowanej funkcji. Ściśle współpracujemy z prokuraturą i liczymy, że sprawa zostanie szybko zakończona - powiedziała nam Magdalena Kobos, rzeczniczka resortu finansów.

Anna C. była od 2006 roku zastępcą dyrektora departamentu Służby Celnej. Odpowiadała za nadzór nad rynkiem hazardowym. W sprawie "afery hazardowej" zeznawała przed sejmową komisją śledczą. Szefem Służby Celnej i podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów jest Jacek Kapica.

Informacje o zarzutach dla urzędniczki z resortu finansów podało jako pierwsze RMF FM.

Źródło: tvn24.pl