Polska

"Urzędnicy nie powinni utrudniać ludziom życia"

Polska

Zdaniem premier urzędnicy powinni pomagać obywatelom
Zdaniem premier urzędnicy powinni pomagać obywatelomtvn24
wideo 2/3

- Nie znam sprawy, wolę się w sposób kompetentny wypowiadać, a szczególnie o ślubach. Sprawdzę, ale co do zasady urzędnicy nie powinni utrudniać ludziom życia w ogóle. Są od tego, żeby pomagać - powiedział w sobotę premier Donald Tusk, pytany o sprawę Joanny Dudy, która zamierzała we Francji wziąć ślub ze swoją partnerką, ale gdański urząd odmówił wydania potrzebnego jej zaświadczenia.

Premier zaznaczył, że w sprawie wypowie się szerzej jak będzie miał większą wiedzę.

Przegrywa Polska

Chętnie komentował ją z kolei gość TVN24, członek PO i działacz środowisk homoseksualnych Radomir Szumełda. Jego zdaniem ta sprawa ma "dwa wymiary". - Po pierwsze przez ostatnie kilka miesięcy wiele razy słyszeliśmy od polityków, że w Polsce nikt nie jest dyskryminowany a okazało się, że to jest kłamstwo. Dyskryminacja jest faktem - ocenił.

I dodał: - Druga sprawa - za każdym razem gdy obywatel przegrywa z urzędnikiem, z instytucją publiczną to przegrywa Polska. Z goryczą muszę przyznać, że przegrywa moja partia PO. To smutna sprawa - powiedział Szumełda.

- Urzędnik, który słyszy wypowiedzi ważnych polityków czuje się legitymizowany zbyć panią Joannę - w tym przypadku - i nie wydać zaświadczenia, zainteresować się - podkreślił.

Szumełda: Dyskryminacja jest faktem
Szumełda: Dyskryminacja jest faktemtvn24

Urząd mówi nie

Joanna Duda zamierzała we Francji wziąć ślub z Anną Czerwińską. Potrzebuje do tego zaświadczenia, że "ma zdolność prawną do zawarcia związku małżeńskiego". Gdański urząd odmówił, bo nasze prawo nie zezwala ślub osób tych samych płci.

Ślub osób tej samej płci we Francji jest legalny. Żeby mogło do niego dojść potrzebne jest tylko zaświadczenie o stanie cywilnym osób, które chcą się pobrać. Rzecznik urzędu w Gdańsku zapewnia teraz, że jeśli kobieta zgłosi się właśnie o zaswiadczenie o stanie cywilnym, a nie zdolności prawnej, to je dostanie.

Sprawę skomentowali w sobotę politycy różnych partii.

Politycy skomentowali sprawę zachowania urzędników
Politycy skomentowali sprawę zachowania urzędnikówtvn24

Autor: mn / Źródło: tvn24.pl, TVN24

Pozostałe wiadomości