TVN24 | Polska

Wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej złożyło w tym roku 5600 cudzoziemców

TVN24 | Polska

Autor:
js/adso
Źródło:
PAP
Urzędu do Spraw Cudzoziemców: wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej złożyło w tym roku 5,6 tysiąca cudzoziemców
Urzędu do Spraw Cudzoziemców: wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej złożyło w tym roku 5,6 tysiąca cudzoziemcówTVN24
wideo 2/27
TVN24Urzędu do Spraw Cudzoziemców: wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej złożyło w tym roku 5,6 tysiąca cudzoziemców

W tym roku 5600 cudzoziemców złożyło wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej. 1200 z nich zostało do tej pory rozpatrzonych pozytywnie - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak. Dodał, że to najwyższa liczba złożonych wniosków od 2016 roku i dwa razy więcej wniosków niż w całym ubiegłym roku.

Rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców poinformował, że wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w większości były składane przez obywateli Afganistanu - 1700 osób, Białorusi - 1600 osób, Rosji - 800 osób i Iraku - 600 osób.

- Dotychczas Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał pozytywne decyzje w stosunku do 1200 osób. Byli to w znakomitej większości obywatele Białorusi - 800 osób, oraz obywatele Afganistanu - nieco ponad 200 osób. W tej grupie są w zasadzie wyłącznie, jak dotychczas, obywatele Afganistanu ewakuowani do Polski w sierpniu - współpracownicy polskiego wojska i polskiej dyplomacji - przekazał Dudziak.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

970 cudzoziemców otrzymało decyzje negatywne

Dodał, że decyzje negatywne otrzymało około 970 cudzoziemców. 770 postępowań zostało dotychczas umorzonych. Zaznaczył, że wiele spraw jest w toku. Jednocześnie rzecznik UdSC przekazał, że postępowanie o udzielenie ochrony międzynarodowej powinno być zakończone w ustawowym terminie sześciu miesięcy.

Z informacji przekazanych przez rzecznika UdSC wynika, że najwięcej decyzji negatywnych otrzymali obywatele Rosji. W przypadku postępowań umorzonych najwięcej dotyczy obywateli Afganistanu - około 270 postepowań.

Około 5,5 tysiąca cudzoziemców korzysta z pomocy socjalnej

Dudziak przekazał również, że z pomocy socjalnej Urzędu do Spraw Cudzoziemców korzysta około 5500 cudzoziemców, to o 75 procent więcej niż na początku roku. Z kolei z możliwości zakwaterowania w ośrodkach dla cudzoziemców prowadzonych przez UdSC korzysta nieco ponad 1500 osób.

Rzecznik UdSC przypomniał, że pomoc, jakiej udziela się w trakcie postępowania, jest dwojaka - z jednej strony możliwość zakwaterowania wraz z wyżywieniem w ośrodku dla cudzoziemców; z drugiej - w przypadku, gdy cudzoziemiec chce przebywać poza ośrodkiem - pomoc finansowa, w wysokości uzależnionej od liczby osób w rodzinie. - W przypadku jednej osoby jest to 750 zł miesięcznie, w przypadku na przykład czteroosobowej rodziny jest to 1500 złotych miesięcznie - powiedział rzecznik UdSC.

Urząd przypomina, że cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej, jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia.

Podczas trwania procedury uchodźczej cudzoziemcy mogą korzystać z pomocy socjalnej, między innymi zakwaterowania, wyżywienia i opieki zdrowotnej zapewnianej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców oraz zajęć edukacyjnych, jak np. nauka języka polskiego. Mają oni do wyboru pobyt w ośrodku lub samodzielne utrzymanie się poza ośrodkami przy pomocy finansowej otrzymywanej od urzędu.

Machińska o kryzysie migracyjnym: działania muszą być spójne
Machińska o kryzysie migracyjnym: działania muszą być spójneTVN24

Straż Graniczna: ponad 500 prób nielegalnego przekroczenia granicy ostatniej doby

Rzeczniczka Straży Granicznej na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformowała, że minionej doby na polsko-białoruskim odcinku granicy ujawniono 542 próby nielegalnego przekroczenia granicy. Dodała, że od początku tego miesiąca to już 9,6 tysiąca prób, zaś od początku roku 21,2 tysiąca prób.

- Od początku roku zatrzymaliśmy 1923 nielegalnych imigrantów, z czego 1004 osoby to obywatele Iraku. W lipcu takich osób zatrzymaliśmy 242, w sierpniu 960, we wrześniu 319, a w październiku, jak do tej pory 260 nielegalnych imigrantów - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

SG poinformowała, że od początku roku za pomocnictwo zatrzymano 128 osób, wczoraj takich osób było sześć, między innymi obywatelka Niemiec, która z obywatelem Turcji przyjechała po nielegalnych imigrantów pod granicę, obywatel Libanu z niemieckim tytułem pobytowym, obywatel Ukrainy z polskim tytułem pobytowym. - W tej chwili w szpitalach przebywa dziewięć osób - dwóch obywateli Konga, siedmiu obywateli Iraku - powiedziała i dodała, że wszyscy to osoby dorosłe.

Dodała, że w tej chwili w ośrodkach przebywa 1655 cudzoziemców, w tym na bloku męskim 700 osób i na bloku rodzinnym 960 osób.

Rzeczniczka SG poinformowała również, że w niedzielę na granicy polsko-białoruskiej ujawniono rodzinę - dwójkę dzieci i ich rodziców. - Kobieta zeznała, że jest w ciąży, w tej chwili czekamy na przyjazd lekarza, te osoby przebywają w placówce w Michałowie - powiedziała Michalska. Dodała, że obecnie stan zdrowia kobiety jest dobry.

Również w niedzielę funkcjonariusze policji zatrzymali pojazd, którym cudzoziemiec przewoził sześciu nielegalnych imigrantów, między innymi kobietę z trójką dzieci. Jak powiedziała Michalska, osoby te zostały przewiezione do jednej z placówek SG. Tam - jak powiedziano - kobieta straciła przytomność; miała objawy padaczkowe. Z informacji przekazanych przez SG wynika, że do kobiety wezwano karetkę pogotowia i obecnie przebywa w szpitalu. - Jej stan był ciężki, ale obecnie jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - powiedziała Michalska. Dodała, że dzieci kobiety przebywają obecnie w placówce SG w Bobrownikach.

Stan wyjątkowy na wschodniej granicyPAP

Stan wyjątkowy

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach województwa podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony początkowo na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 1 października został przedłużony o kolejnych 60 dni.

Autor:js/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości