Uroczyste posiedzenie klubu PO. "Zaprosiliśmy byłych parlamentarzystów i marszałków"

Polska

Schetyna: klub PO nie będzie uczestniczył w Zgromadzeniu Narodowymtvn24
wideo 2/4

Grzegorz Schetyna poinformował w czwartek, że Platforma Obywatelska zorganizuje w piątek uroczyste posiedzenie klubu, na które zaprosiła byłych parlamentarzystów i marszałków. Według nieoficjalnych informacji pojawić mają się na nim między innymi Bronisław Komorowski, Radosław Sikorski czy Jerzy Buzek. PO nie weźmie udziału w piątkowym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, podczas którego orędzie wygłosić ma prezydent Andrzej Duda.

Z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu i 100-lecia odzyskania niepodległości na 13 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie zwołano Zgromadzenie Narodowe. Podczas obrad zaplanowano orędzie prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak poinformował na czwartkowej konferencji prasowej Grzegorz Schetyna, w spotkaniu nie będzie uczestniczył klub Platformy Obywatelskiej.

- Uważamy, że demokracja polska jest przez PiS niszczona. Niszczone są zasady wspólnoty parlamentarnej, niszczona jest demokracja, niszczona jest wolność, dlatego nie będziemy uczestniczyć w uroczystościach, które tak naprawdę mają przykryć prawdziwą, smutną rzeczywistość 2018 roku - wyjaśnił przewodniczący Platformy.

PO planuje uczcić 550-lecie parlamentaryzmu uroczystym posiedzeniem klubu. Jak poinformował Schetyna, zaproszono na nie byłych parlamentarzystów i marszałków, a także klub Nowoczesnej.

Z nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że przybyć zamierzają między innymi były marszałek Sejmu, późniejszy prezydent RP Bronisław Komorowski, były premier i były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, a także były minister spraw zagranicznych, który także sprawował urząd marszałka Sejmu Radosław Sikorski, była premier Ewa Kopacz (marszałek Sejmu w latach 2011-2014), Bogdan Borusewicz (marszałek Senatu w latach 2005-2015, obecnie wicemarszałek tej izby), Małgorzata Kidawa-Błońska (marszałek Sejmu od czerwca do listopada 2015 r., obecnie wicemarszałek Sejmu) oraz Schetyna, który pracami Sejmu kierował w latach 2010-2011.

Decyzji w sprawie udziału w posiedzeniu na Zamku Królewskim nie podjęły jeszcze Nowoczesna i PSL.

Autor: akw//kg / Źródło: PAP, tvn24.pl