TVN24 | Polska

Upały a szczepienie przeciwko COVID-19. Lekarz wyjaśnia

TVN24 | Polska

Autor:
kkow/dap
Źródło:
PAP
Szczepionki czy pogoda?
Szczepionki czy pogoda?TVN24
wideo 2/3
TVN24Szczepionki czy pogoda?

Wprawdzie podczas występowania upałów trzeba zachować ostrożność, ale nie są one powodem do przekładania terminu szczepienia. Szczególnie, że od tempa szczepień zależy to, jak poradzimy sobie w walce z SARS-CoV-2.

W najbliższych dniach fala upałów w Polsce stanie się jeszcze bardziej dotkliwa. Luzowanie pandemicznych obostrzeń i większa możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu nie oznacza jednak, że należy zapominać o trwającej walce z koronawirusem - a wraz z nią o akcji szczepień.

Czy można zaszczepić się w czasie upałów?

Czy wysokie temperatury są przeciwskazaniem do szczepienia? Jak przekonuje doktor Paweł Rajewski - specjalista chorób zakaźnych - upały nie stanowią przeciwskazania do szczepienia bądź jego odwlekania. Doktor zapewnia, że należy po prostu pamiętać o odpowiednim nawodnieniu - najlepiej wodą niegazowaną. - Czasami występuje po szczepieniu gorączka, więc gdy zapomnimy o wodzie, a do tego nałożą się gorąco i podwyższona temperatura ciała, to znacznie łatwiej się odwodnić - zaznacza.

Doktor Paweł Rajewski apeluje również, aby przez kilka dni po szczepieniu unikać wysiłku i od jednego do dwóch dni po szczepieniu kąpieli słonecznych. - Po szczepieniu może występować także ból w miejscu podania. Dlatego w upalne dni nie powinniśmy po przyjęciu szczepionki pracować fizycznie w słońcu. Unikajmy tego - tłumaczy.

Nie odwlekaj terminu szczepionki na koronawirusa

Od tego, jak szybko uda nam się uzyskać odporność populacyjną, zależy dalszy rozwój pandemii w Polsce. Na zbyt wolne tempo szczepień w Europie uwagę ostatnio zwróciła Światowa Organizacja Zdrowia. - Z jednej strony widzimy postępy, jakie zrobiła Europa w walce z pandemią, ale z drugiej musimy mieć świadomość, że jeszcze wcale nie jesteśmy bezpieczni - stwierdził dyrektor WHO na Europę doktor Hans Kluge.

Wzrost liczby zakażeń i czwarta fala "są tylko kwestią czasu"

Doktor Paweł Rajewski przypomina, że najlepsza szczepionka to taka, która zostanie przyjęta jak najszybciej. - Wiele osób unika szczepień w piątki, bo nie chce się czuć źle w sobotę czy w niedzielę. To absurdalne podejście. Chodzi o ochronę przed ciężką chorobą, więc dwa czy trzy dni większej higieny w naszym życiu na pewno nikomu nie zaszkodzi - tłumaczy.

Wysokie temperatury w Polsce

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega Polaków przed wyjątkowymi upałami. W Polsce prognozuje się nawet w niektórych miejscach temperaturę na poziomie 34 stopni Celsjusza. We wpisie na portalu Twitter przypominają, że podczas upałów powinniśmy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu. Nie zaleca się również wysiłku fizycznego. Należy za to pić duże ilości wody oraz unikać alkoholu, który odwadnia organizm.

Autor:kkow/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości