Nadzwyczajne posiedzenie unijnych ministrów. Minister Moskwa o "dużym rozczarowaniu"

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP
Anna Moskwa przed nadzwyczajnym posiedzeniem unijnych ministrów odpowiedzialnych za energetykę
Anna Moskwa przed nadzwyczajnym posiedzeniem unijnych ministrów odpowiedzialnych za energetykę TVN24
wideo 2/2
TVN24Anna Moskwa przed nadzwyczajnym posiedzeniem unijnych ministrów odpowiedzialnych za energetykę

W piątek w Brukseli odbywa się nadzwyczajne posiedzenie unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za energetykę. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała złożenie wniosku o włączenie maksymalnych cen na gaz do porządku obrad posiedzenia.

- Dziś nie będzie formalnych głosowań. Będzie znowu dyskusja, z nadzieją ze strony Komisji Europejskiej na przyjęcie stanowiska ogólnego. My jako Polska mamy poczucie, że na swoim poziomie zrobiliśmy bardzo dużo - mówiła przed rozpoczęciem spotkania polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

15 państw Unii Europejskiej, w tym Polska, wysłało we wtorek wspólny list do Komisji Europejskiej, w którym domagają się wprowadzenia w UE limitu cenowego na hurtowe transakcje dotyczące gazu. Pod listem, oprócz Polski, podpisały się: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Włochy, Łotwa, Litwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Hiszpania.

Unijny limit cen gazu. Jest stanowisko Komisji Europejskiej

Jednak limitu cen gazu nie przewiduje w swoich planowanych rozwiązaniach Komisja Europejska.

- Duże rozczarowanie, bo w tej propozycji, która pojawiła się na stole, nie ma nic na temat cen gazu. Ostatnio tę propozycję poparło 15 państw. Pod listem, który wspólnie przygotowaliśmy, jest również 15 państw. (...) Wiele państw nie złożyło swojego podpisu, ale również popiera tę propozycję - powiedziała Moskwa.

Dodała, że w tej sprawie w piątek rano odbyło się spotkanie. - Liczyliśmy bardzo starannie i mamy większość. Dzisiaj, gdyby propozycja znalazła się na stole, maksymalna cena na gaz znalazłaby poparcie większości państw europejskich bez zbędnych dyskusji. Będziemy na początku zgłaszać wniosek formalny o włączenie tego w porządek. Mamy gotowe propozycje - wyjaśniła minister.

Komisarz UE ds. energii: Europa stoi w obliczu szantażu energetycznego ze strony Rosji

- Europa stoi w obliczu szantażu energetycznego ze strony Rosji, a globalne zapotrzebowanie na gaz jest wyższe niż podaż. Aby sprostać temu wyzwaniu, musimy pracować wzdłuż całego łańcucha dostaw. Po pierwsze musimy działać w punktach, gdzie gaz wchodzi na nasz rynek. Prowadzimy negocjacje z naszymi sprawdzonymi dostawcami gazu rurociągowego. Jeśli to nie przyniesie wyników, możliwe jest wprowadzenie limitu cenowego - oświadczyła w czwartek komisarz UE ds. energii Kadri Simpson, zapowiadając spotkanie ministrów.

- Rosja nie jest wiarygodnym partnerem. W rzeczywistości jest źródłem problemu. I jesteśmy głęboko przekonani, że potrzebujemy limitu cenowego na cały import rosyjskiego gazu na poziomie, na którym eksport do Europy będzie dla nich wciąż atrakcyjny - dodała.

Jakich decyzji można się spodziewać?

Na piątkowym posiedzeniu ministrów możliwe jest wprowadzenie opodatkowania od nadzwyczajnych zysków dla firm energetycznych. Jak tłumaczył we wcześniejszej rozmowie z PAP komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, 14 września Komisja przedstawiła pakiet różnych działań mających na celu obniżenie cen energii. Zawiera on też propozycję tzw. opłaty solidarnościowej, którą państwa członkowskie będą mogły odliczyć od nadmiernych zysków koncernów energetycznych, czyli wyższych niż 20 proc. w stosunku do średnich zysków z ostatnich trzech lat.

"Opłata solidarnościowa" - jeśli zostanie wprowadzona - będzie mogła zostać pobrana już w 2022 r. i przekazana na rzecz odbiorców energii, którzy są dotknięci wzrostem kosztów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości