TVN24 | Polska

Amerykańskie media o współpracy obronnej Polski i USA

TVN24 | Polska

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Pompeo i Błaszczak podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnej
Pompeo i Błaszczak podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnejTVN24
wideo 2/5
TVN24Pompeo i Błaszczak podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnej

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a USA toruje drogę do przerzutu wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski - zwróciła uwagę telewizja ABC. Agencja Bloomberg podkreśliła z kolei, że porozumienie spowoduje wysłanie do naszego kraju 1000 dodatkowych żołnierzy, których koszty obecności, wyceniane na 500 milionów złotych, pokryje Polska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo podpisali w sobotę w Warszawie umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defense Cooperation Agreement - EDCA). Prezydent Andrzej Duda określił to "wymiernym wzmocnieniem polskiego bezpieczeństwa", które "przełoży się na inne aspekty współpracy".

Umowa przewiduje stworzenie w Polsce Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu USA, możliwość dalszego zwiększenia liczebności wojsk USA stacjonujących w Polsce oraz ustanowienie ram prawnych obecności amerykańskich żołnierzy nad Wisłą.

"Świat się zmienił"

Według ABC umowa uzupełnia istniejące porozumienia zawarte w ramach NATO i pozwala na ich wzmocnienie, umożliwiając siłom amerykańskim dostęp do dodatkowych polskich instalacji wojskowych. Stacja zauważyła, że porozumienie określa również formułę podziału kosztów logistycznych i infrastrukturalnych związanych z rozszerzoną obecnością sił USA w Polsce.

Cytując wypowiedziane w stolicy słowa Mike'a Pompeo "Świat się zmienił" ABC wyjaśniło, że odnosił się on do zagrożeń stwarzanych w kosmosie, cyberprzestrzeni i przez kampanie dezinformacyjne. Zaznaczył on również, że tego rodzaju umowy obronne umożliwią zajęcie się tymi zagrożeniami.

ABC przypomniało, że Pentagon pod koniec lipca ogłosił wycofanie z Niemiec 12 tysięcy amerykańskich żołnierzy, z których około 5,6 tys. ma zostać przeniesionych do innych państw europejskich, w tym do Polski.

"Polska pokryje koszty obecności"

Agencja Bloomberg akcentuje z kolei, że umowa spowoduje rotacyjne wysłanie do Polski 1000 dodatkowych żołnierzy, w tym sił wywiadowczych i rozpoznawczych. "Polska pokryje koszty obecności, które resort obrony oszacował na 500 milionów złotych (135 mln dolarów) rocznie" – podkreśla Bloomberg.

Bloomberg zauważa, że oba kraje negocjują także dwustronne porozumienie w sprawie energii atomowej, by pomóc Polsce – jak oznajmił w czerwcu Biały Dom – "pójść zdecydowanie naprzód" w sprawie budowy elektrowni jądrowych z wykorzystaniem amerykańskiej technologii.

Nowy projekt umowy bilateralnej w sprawie energii atomowej

Również Voice of America (VoA) zaznaczył, że Pompeo i premier Polski Mateusz Morawiecki dyskutowali o nowym projekcie umowy bilateralnej o współpracy przy opracowywaniu polskiego programu cywilnej energetyki jądrowej.

"Poza współpracą obronną Pompeo i Morawiecki rozmawiali o wsparciu dla ludności Białorusi, działaniach mających na celu wyjście z pandemii, zabezpieczeniu sieci 5G oraz poprawie regionalnej infrastruktury energetycznej w ramach inicjatywy Trójmorza" - wyliczało VoA.

Autor:mp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości