Umowa na Patrioty jeszcze w tym roku? "Potwierdziliśmy nasz punkt widzenia"

TVN24

Aktualizacja:
Antoni Macierewicz, James Mattistvn24
wideo 2/17

- Został poruszony temat jak najszybszego udostępnienia Polsce dwóch rodzajów broni: rakiet Patriot oraz systemu artylerii rakietowej Homar. Potwierdziliśmy nasz punkt widzenia, że będziemy dążyli do tego, by decyzje w tej sprawie zostały podpisane z obu stron jeszcze w tym roku - ogłosił szef MON Antoni Macierewicz po rozmowie z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem w Waszyngtonie. Macierewicz dodał, że zaprosił Mattisa do Polski.

Antoni Macierewicz od czwartku przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Szef MON wziął między innymi udział w Forum, które organizowane jest w amerykańskiej stolicy przez Center for European Policy Analysis (CEPA). Macierewicz spotkał się także z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem.

Wzmocnienie sił USA w Europie

Po zakończeniu spotkania, Macierewicz poinformował na konferencji prasowej, że rozmowy z szefem Pentagonu dotyczyły między innymi "konieczności wzmocnienia sił Stanów Zjednoczonych w Europie, ewentualnego zwiększenia zaangażowania Polski w miejscach szczególnie istotnych dla USA oraz kwestii usprawnienia funkcjonowania NATO".

Ponadto, jak relacjonował szef MON, został poruszony temat sytuacji w Afganistanie, a także "jak najszybszego udostępnienia Polsce dwóch rodzajów broni": rakiet Patriot oraz systemu artylerii rakietowej Homar. - Potwierdziliśmy obaj nasz punkt widzenia, że będziemy dążyli do tego, by decyzje w tej sprawie zostały podpisane z obu stron jeszcze w tym roku - zadeklarował minister Macierewicz.

Przekazał, że w czwartek została podjęta decyzja o utworzeniu "specjalnej grupy roboczej", która będzie synchronizować działania wojsk Polski i USA oraz plany operacyjne obu krajów. - Chcemy jak najszybciej synchronizacji działań naszych planów, działania naszych armii - podkreślił.

Zaproszenie do Polski

Szef MON przekazał, że w imieniu rządu zaprosił generała Mattisa do Polski. Dopytywany ocenił, że z uwagi na liczne obowiązki amerykańskiego sekretarza obrony "nie sądzi", by do tej wizyty doszło jeszcze w tym roku. Zaznaczył jednocześnie, że Mattis bardzo ucieszył się z zaproszenia.

Macierewicz zapewnił dziennikarzy, że spotkanie było bardzo udane, a rozmowy z Amerykanami będą kontynuowane.

CEPA - założony w 2005 roku - jest wśród ponad 50 think tanków w amerykańskiej stolicy najstarszym i jedynym ośrodkiem politologicznym, który w swojej działalności koncentruje się na zagadnieniach państw Europy Środkowo-Wschodniej, znajdujących się kiedyś w sowieckiej sferze wpływów. Od roku 2015 CEPA posiada także swoje biuro regionalne w Warszawie.

Autor: tas/adso,now / Źródło: PAP