Rzeczny ekosystem w akwarium. To główna atrakcja nowego Ośrodka Edukacji Przyrodniczej

Autor:
bp
Źródło:
PAP

Ogromne akwarium, w którym żyją ryby z pobliskiej rzeki, schronienie dla rannych ptaków i drapieżnych i hotel. To oferta Ośrodka Edukacji Przyrodniczej, który został w piątek otwarty w Umianowicach (województwo świętokrzyskie). - W pigułce mamy tutaj to wszystko, czym może nas zaskoczyć niezwykle atrakcyjny przyrodniczo region Ponidzia - powiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Ponidzie to region na południu województwa świętokrzyskiego, znany z malowniczych rezerwatów przyrody oraz z bogatej flory i fauny. W obszarze delty Nidy występuje między innymi około 170 gatunków ptaków, 19 gatunków mięczaków umieszczonych na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce i około 40 gatunków ryb.

W położonej na Ponidziu miejscowości Umianowice bogactwo regionu ma pokazywać otwarty w piątek Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. To placówka, która umożliwi bliższe poznanie środowiska okolic delty rzeki Nidy. W ośrodku będzie też prowadzona rehabilitacja ptaków drapieżnych.

Akwarium, platforma widokowa i hotel

Główną atrakcją ośrodka jest Nidarium, czyli akwarium wypełnione 25 tysiącami litrów wody, w której można zobaczyć zwierzęta i rośliny żyjące w rzece Nidzie.

Największą rybą jest brzana, osiągająca około 80 centymetrów. Są też ławice malutkich ryb, jak różanki i cierniki. To setki okazów.

W ośrodku przygotowano także dwa mniejsze akwaria, w których prezentowane są kumaki nizinne, traszki grzebieniaste i żółw błotny. To gatunki naturalnie występujące w starorzeczach Nidy.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej oferuje także możliwość podglądania dziko żyjących ptaków - w tym bocianów, bielików czy żurawi. Platforma widokowa do obserwacji ornitologicznych została wybudowana na przebudowanej zabytkowej wieży ciśnień w pobliżu kolejki wąskotorowej.

W obiekcie powstała również część hotelowa, oferująca 55 miejsc noclegowych. - Będą do nas przyjeżdżały dzieci i młodzież w ramach tzw. zielonych szkół. Ośrodek będzie działał przez cały rok. Młodzi ludzie będą mogli uczestniczyć w codziennych pracach przy gospodarstwie - powiedział dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych Tomasz Hałatkiewicz.

Rehabilitacja dzikich zwierząt

Nowy ośrodek, oprócz oferty turystycznej i edukacyjnej, zapewni również opiekę nad potrzebującym pomocy weterynaryjnej ptactwem.

W obiekcie wybudowano wolierę (rodzaj zamkniętego ogrodzenia) dla ptaków drapieżnych, które będą przechodziły w niej rehabilitację. Po leczeniu będą wypuszczane na wolność.

- Te z ptaków, które nie będą już w stanie żyć samodzielnie, zamieszkają w ośrodku na stałe. W centrum jest także małe gospodarstwo z konikiem polskim, czerwoną krową polską, kozami, owcami i różnymi gatunkami kur - poinformował Hałatkiewicz.

Konferencje naukowe i praktyki dla studentów

Jak poinformował świętokrzyski urząd wojewódzki, w ośrodku prowadzone będą warsztaty i pokazy. Obiekt ma być również miejscem organizacji konferencji naukowych, praktyk dla studentów kierunków przyrodniczych oraz realizacji projektów naukowo-badawczych związanych z ochroną środowiska przyrodniczego.

Budowa Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach trwała blisko 2,5 roku. Koszt inwestycji wyniósł około 23 miliony złotych i w 85 procentach został sfinansowany z funduszy unijnych. Reszta środków pochodziła z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości