Polska

Mazurek: zmiany w regulaminie Sejmu mają ukrócić "chuliganerię" opozycji

Polska

[object Object]
Mazurek mówiła, że zmiany w regulaminie Sejmu mają "ukrócić chuliganerię"tvn24
wideo 2/3

Nie chcemy ograniczać demokracji, ale nie ma zgody na to, żeby z Sejmu robić cyrk - powiedziała w piątek rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Według niej niektóre działania opozycji to "chuliganeria". Sejm przyjął w piątek zmiany w swoim regulaminie.

Zmiany w regulaminie Sejmu, przyjęte w piątek przez posłów, zakładają obniżenie uposażenia poselskiego za zachowanie nielicujące z pełnioną funkcją. Przeciw zmianom głosowała cała opozycja - PO, Nowoczesna, Kukiz'15 oraz PSL-UED.

Za przyjęciem noweli głosowało 230 posłów, przeciw było 196. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Mazurek: nie ma zgody, by z Sejmu robić cyrk

Jak tłumaczyła Beata Mazurek, zmiany w regulaminie "są po to, żeby był w Sejmie porządek". I żeby nie było sytuacji chociażby takich, z którymi mieliśmy ostatnio do czynienia, żeby nie było takich cyrków, jak wwożenie ludzi w bagażniku, żeby nie było hucpy związanej ze śpiewaniem, czy blokowaniem mównicy - wyliczała.

Jak mówiła, jest w Sejmie wiele lat "i nigdy takiej sytuacji nie było, jaką teraz serwuje nam opozycja, bez względu na to, kto był w opozycji".

- To nie jest normalne działanie w mojej ocenie, to jest chuliganeria. Wszystkie te działania mają doprowadzić do tego, żeby tę chuliganerię ukrócić. Mam nadzieję, że tak się stanie. To nie ma absolutnie nic wspólnego z tym, że chcemy ograniczyć w jakikolwiek sposób demokrację, ale nie ma zgody na to, żeby z Sejmu robić cyrk - przekonywała Mazurek.

"Naruszenie powagi"

Zmiany w Regulaminie Sejmu dostosowują jego zapisy do przyjętej w lipcu nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Zakłada ona obniżanie uposażenia lub diety parlamentarzystów za zachowanie nielicujące z pełnioną przez nich funkcją.

Do naruszenia powagi Sejmu, Senatu albo Zgromadzenia Narodowego - zgodnie z nowelizacją - może dojść na ich posiedzeniach lub na posiedzeniach Prezydium Sejmu, Prezydium Senatu, Konwencie Seniorów, komisjach sejmowych i senackich oraz Zgromadzenia Narodowego. Obniżenie uposażenia będzie możliwe również w przypadku "naruszenia w rażący sposób spokoju lub porządku" na terenie będącym w zarządzaniu Kancelarii Senatu.

Dotychczas dieta lub uposażenie parlamentarzystów mogła być obniżona w trzech przypadkach: zachowań, które uniemożliwiają pracę izb, nieusprawiedliwionej nieobecności na posiedzeniach Sejmu, Senatu albo Zgromadzenia Narodowego i ich organów oraz naruszenia "swoim zachowaniem na sali posiedzeń" powagi Sejmu, Senatu albo Zgromadzenia Narodowego.

Sejm przyjął zmiany w swoim regulaminie dotyczące obniżenie uposażenia posłów
Sejm przyjął zmiany w swoim regulaminie dotyczące obniżenie uposażenia posłówtvn24

Autor: KB//rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości