TVN24 | Polska

Kowalczyk: poprosiliśmy Komisję Europejską o pomoc w transporcie zboża z Ukrainy

TVN24 | Polska

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP
Kowalczyk: poprosiliśmy Komisję Europejską o pomoc w transporcie zboża z Ukrainy
Kowalczyk: poprosiliśmy Komisję Europejską o pomoc w transporcie zboża z UkrainyTVN24
wideo 2/3
TVN24Kowalczyk: poprosiliśmy Komisję Europejską o pomoc w transporcie zboża z Ukrainy

W ciągu kilku tygodni powinien zacząć działać terminal rolno-spożywczy, który pozwoli eksportować większe ilości zboża - poinformował wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Przekazał, że razem z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem zwrócili się do Komisji Europejskiej o udzielenie Polsce pomocy technicznej w transporcie zboża z Ukrainy.

Kowalczyk na środowej konferencji przypomniał, że rząd we wtorek przyjął uchwałę w sprawie terminala produktów rolno-spożywczych w Gdańsku. - To decyzja o zapotrzebowaniu na dzierżawę nabrzeża portowego w Gdańsku (...), umożliwiająca bezprzetargowe wydzierżawienie nabrzeża przez zarząd portu na rzecz Krajowej Grupy Spożywczej, żeby zwiększyć możliwości eksportowe - powiedział Kowalczyk.

Zauważył, że nowe nabrzeże pozwoli zwiększyć możliwości eksportowe zboża o połowę. Dodał, że terminal powinien zacząć działać w ciągu kilku tygodni, kiedy zostanie przystosowany odpowiedni magazyn mający pojemność 100 tysięcy ton.

Kowalczyk: poprosiliśmy Komisję Europejską o pomoc w transporcie zboża z Ukrainy

Szef resortu rolnictwa poinformował, że wspólnie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, zwrócił się do Komisji Europejskiej o udzielenie Polsce pomocy technicznej w transporcie zboża z Ukrainy. - Potrzebujemy kontenerów, wózków, urządzeń przeładunkowych na granicy - powiedział. Dodał, że bez tego bardzo trudno będzie zrealizować oczekiwania Ukrainy, czyli przewieźć około 4-5 milionów ton zbóż.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Świat mówi, że Polacy zatrzymali zboże, które powinna zjeść Afryka Północna"

Zaznaczył, że obecnie przygotowywane są szlaki komunikacyjne, ma być także przeładunek na granicy z wagonów szerokotorowych na wąskotorowe.

- Jeśli otrzymamy pomoc techniczną, to każda ilość zboża zostanie przez Polskę sprawnie przewieziona - zapewnił Kowalczyk. Dodał, że jeśli dojdzie do odblokowania portów na Morzu Czarnym, to kryzys żywnościowy zostanie zażegnany. - Jeśli nie, to tylko międzynarodowa pomoc Polsce i Rumunii może doprowadzić do skutecznego przewozu zbóż. My takich możliwości nie mamy - powiedział.

Autor:ads/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości