Ukraina zaatakowana przez Rosję. Brytyjski minister: Rosjanie "nie osiągnęli żadnego z głównych celów"

Autor:
ads\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Brytyjski minister obrony Ben Wallace stwierdził, że Moskwa "nie osiągnęła żadnego ze swoich głównych celów" w ciągu pierwszych 24 godzin inwazji i straciła ponad 450 osób.

Minister Ben Wallace udzielił wywiadu stacji Sky News. Powiedział, że jest przekonany o tym, że prezydent Rosji Władimir Putin zamierza "dokonać inwazji na całą Ukrainę", ale ocenił, że Rosja jest "opóźniona w stosunku do zakładanego harmonogramu" działań wojskowych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wydarzenia na Ukrainie. Relacja w tvn24.pl.

- Według naszej oceny z dzisiejszego poranka, Rosja nie osiągnęła żadnego ze swoich głównych celów. W rzeczywistości jest opóźniona w stosunku do zakładanego harmonogramu. Stracili ponad 450 osób. Nie udało się zdobyć jednego z ważnych lotnisk, które próbowali przejąć (Hostomel pod Kijowem - red.), Ukraińcy je odbili - mówił Wallace.

Rosyjskie helikoptery zestrzelone nad Hostomlem (nagranie z 24 lutego 2022 roku)
Rosyjskie helikoptery zestrzelone nad Hostomelem (nagranie z 24 lutego z godzin porannych)facebook.com/MinistryofDefence.UA

- Myślę więc, że w przeciwieństwie do wielkich rosyjskich zapewnień i wizji prezydenta Putina, że w jakiś sposób Ukraińcy zostaną wyzwoleni i pójdą za nim, on się całkowicie myli. A armia rosyjska nie zdołała zrealizować swojego głównego celu już pierwszego dnia - dodał minister.

Kijów: rosyjskie samoloty wylądowały na Białorusi

O "opóźnieniach Rosjan w stosunku do harmonogramu" może świadczyć piątkowa informacja ze sztabu generalnego w Kijowie. Poinformował on w piątek rano, że w związku ze zniszczeniem pasa startowego na podkijowskim lotnisku rosyjskie samoloty Ił-76 wylądowały w Homlu na Białorusi.

"Z powodu zniszczenia pasa startowego na lotnisku Hostomel pod Kijowem przeciwnik postanowił na własną rękę przemieścić się z terytorium Białorusi po trasie Homel-Czernihów-Kijów" - podano w komunikacie sztabu.

Walki o lotnisko pod Kijowem trwały w czwartek przez niemal cały dzień. Rosjanie przypuścili na nie co najmniej dwa ataki, na pewien czas zajęli, ale późnym wieczorem biuro Wołodymyra Zełenskiego przekazało, że ukraińskie siły je odbiły.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości