TVN24 | Polska

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk o wypowiedzi Joe Bidena: interesujący pomysł, ale na razie to wstępna deklaracja

TVN24 | Polska

Autor:
pp/
tam
Źródło:
PAP, TVN24
Biden: zbudujemy tymczasowe silosy, między innymi w Polsce, by wywieźć zboże z Ukrainy
Biden: zbudujemy tymczasowe silosy, między innymi w Polsce, by wywieźć zboże z UkrainyTVN24
wideo 2/4
TVN24Biden: zbudujemy tymczasowe silosy, między innymi w Polsce, by wywieźć zboże z Ukrainy

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w oświadczeniu odniósł się do wypowiedzi prezydenta USA Joe Bidena o zamiarach budowy tymczasowych silosów w Polsce. Jak stwierdził, to "bardzo interesujący pomysł". "Jednak na razie jest to wstępna deklaracja, która wymaga opracowania wielu szczególnych rozwiązań" - podkreślił. 

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział we wtorek, że przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, powstaną tymczasowe silosy, które pozwolą na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową. Zastrzegł, że będzie to wymagać czasu. Biden stwierdził, że jest to jeden ze sposobów, by uniknąć dalszego wzrostu cen żywności spowodowanego m.in. przez rosyjską agresję i blokowanie przez Rosję ukraińskich portów.

Kowalczyk: wypowiedź prezydenta Bidena ws. silosów jest interesująca

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk napisał w oświadczeniu, że "wypowiedź prezydenta USA Joe Bidena o zamiarach budowy tymczasowych silosów w Polsce przy granicach Ukrainy to bardzo interesujący pomysł". "Jednak na razie jest to wstępna deklaracja, która wymaga opracowania wielu szczególnych rozwiązań. Dotyczą one m.in. lokalizacji, wielkości, infrastruktury dodatkowej, źródeł finansowania, spraw własnościowych i wielu podobnych kwestii" - podkreślił.

Czytaj też: Premier: Polska została poproszona o pomoc w wywozie zboża z Ukrainy

"W mojej ocenie ewentualne silosy powinny być usytuowane tam, gdzie kończą się szerokie tory z Ukrainy. Wówczas łatwiej będzie można przeładować zboże i tym samym zwiększyć możliwości przeładunkowe. Przy obecnych możliwościach maksymalna ilość zboża, jaka może być przeładowywana w Polsce to ok. 1,5 mln ton, podczas gdy potrzeby Ukrainy wynoszą miesięcznie około 5 mln ton" - poinformował Kowalczyk.

Dodał, że "jednocześnie należy zwrócić uwagę, że realizacja tego typu inwestycji trwa około trzech-czterech miesięcy".

Rzecznik rządu o utrudnionym eksporcie zboża z Ukrainy

Rzecznik rządu Piotr Mueller w rozmowie z TVN24 podkreślał, że Polska już od kilku tygodni pomagała w transporcie zboża z Ukrainy. - W tej chwili ta deklaracja ze strony Stanów Zjednoczonych pomoże, aby to zboże lepiej gromadzić, a później szybciej przesyłać do krajów afrykańskich i krajów Europy Zachodniej - powiedział. 

Jak mówił, "na terenie Ukrainy mamy bardzo dużą liczbę gospodarstw, które prowadzą bardzo intensywną gospodarkę, jeśli chodzi o produkcję zbóż". - W związku z tym, że część zbóż nie mogła być eksportowana, brakuje miejsc do przechowania na terenie Ukrainy. W tej chwili potrzebne są dodatkowe miejsca na ich przechowanie w bezpiecznych miejscach, na terenie zachodniej Ukrainy lub na terenie Polski - dodał. 

Rzecznik rządu o utrudnionym eksporcie zboża z Ukrainy TVN24

Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN, które przekazał korespondent Marcin Wrona, wynika, że pomysł prezydenta Joe Bidena o budowie silosów zbożowych w Polsce dla ukraińskiego zboża jest pewnym zaskoczeniem dla polskich władz i nie był konsultowany, choć Polska jest na takie propozycje i pomysły otwarta.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/ tam

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości